Listy – Październik
MARZEC 2024
Galowy strój

Lubię styl sportowy. Trampki, T-shirty, najlepiej w jaskrawych kolorach. W takim też stroju , zaznaczam, że był czysty i niewymięty, wybrałam się na rozpoczęcie roku szkolnego i od razu podpadłam wychowawczyni, że mój ubiór pasuje na co dzień, a nie na uroczystości szkolne.

Polski online 

Wychowawczyni miała rację. Na uroczystości szkolne powinno ubierać się strój galowy. Dziewczyny – białe bluzki, granatowe lub czarne spódnice, chłopcy – białe koszule, ciemne spodnie (mogą być dżinsy). Warto zakupić taki strój, bo w trakcie roku szkolnego odświętnych wydarzeń jest sporo, jak chociażby uroczyste rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, akademie z okazji różnych rocznic czy wreszcie egzaminy. Strój sportowy na uroczystości szkolne nie jest najlepszym wyborem.

Estetyka wypracowania

Z wypracowania domowego otrzymałem obniżoną ocenę. Zdziwiłem się, bo moja praca była napisana  na temat, nie zawierała też  błędów rzeczowych . W komentarzu polonistka zaznaczyła, że ocena została obniżona ze względu na estetykę.

Polski online

Należy dbać o estetykę oddawanych prac. Referat, wypracowanie czy sprawdzian napisane na krzywo wydartej kartce z zeszytu świadczą o braku szacunku dla nauczyciela. Zadanie powinno być napisane czytelnym charakterem pisma, chyba że uczeń jest dysgrafikiem. Nieczytelne pismo uniemożliwia nauczycielowi odczytanie treści wypracowania. Warto też pamiętać o ortografii i interpunkcji oraz czytelnym charakterze pisma nie tylko na klasówkach z języka polskiego.

Powtórki przed maturą

W tym roku szkolnym będę zdawała egzamin maturalny. Wiem, że to dopiero wrzesień i do matury pozostało jeszcze sporo czasu, ale chciałabym przygotować się do tego egzaminu solidnie i nie na ostatnią chwilę. Jednak ogrom materiału, jaki muszę powtórzyć trochę mnie przeraża. Od czego powinnam zacząć?

Polski online

To prawda, że do matury masz jeszcze czas, ale nie warto odkładać nauki na później. Na początek warto przygotować sobie harmonogram. Wyznacz sobie “przedmiotowe dni”, przykładowo we wtorek – matematyka, w środę – język polski, w czwartek – język angielski. To pozwoli skupić się na konkretnym przedmiocie i nie będzie cię rozpraszać. Nie musisz siedzieć nad przedmiotem po kilka godzin. Wystarczy, że systematycznie będziesz powtarzać zagadnienia z danego przedmiotu. Dobrze jest przygotować zestaw zagadnień do powtórki. Tutaj wskazówek powinien udzielić nauczyciel. Dzięki takiemu uporządkowaniu materiału unikniesz chaosu, straty czasu i niepotrzebnych nerwów. Warto też brać aktywny udział na fakultetach przedmiotowych w szkole. Równie ważne co nauka jest właściwe do niej podejście. Przede wszystkim nie panikuj, że nie zdążysz się przygotować, bo strach skutecznie może  zablokować proces uczenia się. Bądź dobrej myśli!