Z życia wzięte – październik
KWIECIEŃ 2024
Bajki-pomagajki "Kopalne hobby"

czy każde hobby musi być nowoczesne

bajki-pomagajkiMarysia wybiegła ze szkoły jak huragan. Bez czapki, w niezapiętym płaszczu i niezasznurowanych butach. Gnała przed siebie na oślep. A z papierowej torby, którą trzymała w ręce, wysypały się piękne śnieżnobiałe, niewielkich rozmiarów serwetki. Od czasu do czasu plecami dziewczynki wstrząsał płacz.
A wszystko przez lekcję wychowawczą. Nauczycielka poprosiła, aby uczniowie przygotowali krótką prezentację na temat swoich zainteresowań. Marysia bardzo się ucieszyła, że będzie mogła opowiedzieć koleżankom i kolegom o swojej pasji, jaką było szydełkowanie. Przygotowała też dla każdej osoby drobny upominek w postaci malutkich śnieżnobiałych serwetek, które własnoręcznie wyszydełkowała. Ale jej radość zakończyła się podczas lekcji. Bo kiedy skończyła prezentację, miny koleżanek i kolegów wyrażały zdziwienie, znużenie, a nawet pogardę. No bo jak można w czasach nowinek technicznych interesować się szydełkowaniem?! A Kamil półgłosem powiedział do Bogny, że Marysia ma takie kopalne hobby.
Kiedy dziewczynka weszła do domu, nie zdejmując butów i płaszcza, pobiegła do półki z książkami. Wzięła do ręki słownik do języka polskiego, aby sprawdzić znaczenie słowa ‘kopalny’. A później rozpłakała się głośno.
Aż pojawiła się Gabrysia, starsza siostra, studentka filozofii.
– Dlaczego płaczesz? – zapytała.
Marysia, spazmatycznie szlochając, opowiedziała jej o tym, co wydarzyło się podczas lekcji. Gabrysia najpierw pomogła zdjąć siostrze płaszcz, buty i tornister, następnie zaprowadziła ją do łazienki, gdzie Marysia przemyła twarz zimną wodą. A potem usiadły przy kuchennym stole, na którym pojawiła się w filiżankach herbata z cytryną, a na paterze szarlotka – wypiek Gabrysi.
Kiedy Marysia wypiła parę łyków ciepłego napoju, poczuła się lepiej, a kiedy zjadła kawałek szarlotki siostry, powoli zaczął wracać jej humor.
– Pyszne to twoje ciasto – powiedziała.
– Cieszę się, że ci smakuje. Wiesz, że wypieki to moje hobby, chociaż dla niektórych nastolatków pewnie niemodne czyli kopalne – dodała Gabi.
Młodsza siostra westchnęła.
– Marysiu, pasje, zainteresowania nadają w pewien sposób życiu sens, dają radość i energię do innych działań. Człowiek nie mający hobby jest w jakiś sposób ubogi. I nie jest istotne czy są to pasje nowoczesne, czy niemodne. Ważne, by były – zakończyła, jak na studentkę filozofii przystało, swój wywód Gabrysia.
Marysia dopiła herbatę, zjadła jeszcze dwa kęsy szarlotki i poszła do swojego pokoju. Wieczorem szydełkowała kolorową serwetkę. To miał być prezent dla Gabrysi.

Praca pod lupą

- rozmowa z panią Karoliną Smok, księgową

praca-pod-lupaPolski online: Księgowa może kojarzyć się z osobą, która pisze lub czyta pełną tajemnic ksiegę.
Karolina Smok: No cóż, jest to skojarzenie nieco baśniowe. Chociaż też zapełniam księgi nie tyle niezwykłymi słowami co cyframi i liczbami.
Polski online: Czy to znaczy, że ślęczy pani nad wielgachną księgą i wpisuje do niej wyliczenia?
Karolina Smok: Aż tak to nie. Siedzę przy biurku, na którym stoi komputer, który jest głównym narzędziem mojej pracy. I chcąc, być może uprzedzić następne pytanie, nie posługuje się liczydłem tylko arkuszami kalkulacyjnymi oraz programami do księgowania i fakturowania.
Polski online: Czy to znaczy, że te wszystkie programy “pracują” za panią?
Karolina Smok: Tak dobrze to nie ma. Programy i arkusze nie zastąpią człowieka. Bo przecież ktoś musi te cyfry i liczby wpisać w odpowiednie rubryki. W tym miejscu chciałabym podkreślić, że te programy do księgowości też trzeba umieć doskonale obsługiwać.
Polski online: Czy księgowa musi mieć zdolności matematyczne?
Karolina Smok: Nie wystarczą tylko umiejętności liczenia. Ważna jest też zdolność analitycznego myślenia.
Polski online: A inne cechy księgowej?
Karolina Smok: Aby taka osoba mogła rzetelnie wykonywać swoją pracę powinna być dokładna, umiała łatwo przechodzić od jednej czynności do drugiej. Pożądane są także cierpliwość i wytrwałość, a także odporność emocjonalna.
Polski online: Czyli co, “kamienna twarz?”
Karolina Smok: Bynajmniej, uśmiech i życzliwość wobec ludzi to także cechy, które powinny charakteryzować osobę na tym stanowisku.
Polski online: Jaka droga prowadzi do tego zawodu?
Karolina Smok: Można ukończyć kurs dla księgowych i nauczyć się podstaw księgowości. Można ukończyć studia na kierunku rachunkowość czy finanse i rachunkowość. Możliwości zdobycia zawodu jest sporo.
Polski online: A gdzie można znaleźć zatrudnienie?
Karolina Smok: Każda firma i instytucja działająca na rynku potrzebuje osoby odpowiedzialnej za rozliczenia rachunkowe. W dużej firmie czy instytucji można znaleźć zatrudnienie na etat. Z małymi firmami można współpracować dorywczo. Można też otworzyć własne biuro rachunkowe.
Polski online: Czy praca księgowej jest stresująca?
Karolina Smok: A i owszem. Przecież przez ręce księgowej przepływają wszystkie pieniądze, jakie są w obrocie w danej firmie. Oczywiście nie fizycznie, ale w formie cyferek. Trzeba zatem tak wykonywać swoje zadania, aby poprzez naszą działalność nie narazić na straty i kłopoty klientów

Zdać, ale jak

nauczyciele radzą

po-co-sie-uczymyCo ułatwi naukę “słuchowcowi?”
“Słuchowiec” to określenie osoby, która najlepiej przyswaja sobie wiedzę dzięki temu, co słyszy. Inaczej mówiąc “słuchowcowi” wiadomości wchodzą do głowy… uszami.
Audiobooki i nagrania na płytach CD są stworzone dla ciebie.
Przysłuchuj się innej czytającej osobie.
Jeśli masz taką możliwość, wypowiadaj tekst na głos – mogą być to poszczególne słowa, frazy, na przykład podczas nauki języka obcego czy też definicje i wzory, kiedy przyswajasz sobie materiał z matematyki, fizyki czy chemii.
Możesz o tym co przeczytałeś opowiedzieć innym.
Każda lektura usłyszana będzie o wiele bardziej zrozumiana. Ponadto słuchając, doskonale zapamiętujesz nazwy miejsc, imiona i nazwiska postaci, a w przypadku charakterystyki bohaterów z łatwością przywołujesz słowa, z jakimi zwracali się do innych.
Łatwiej przyswoisz sobie wiedzę poprzez rozmowę, dyskusję, recytację, odpowiadanie na pytania.
Podczas lekcji, słuchając opowiadania czy wykładu nauczyciela szybko zapamiętasz nowy materiał.
Kiedy powtarzasz wiadomości, w pokoju powinna być cisza. Abyś mógł usłyszeć swój głos. I chociaż uwielbiasz muzykę, to na czas odrabiania lekcji powinieneś zrezygnować z jej słuchania. A jeśli już musisz, to raczej słuchaj spokojnych kompozycji niż ostrego rocka.
W przeciwieństwie do “wzrokowców” nie jest ci łatwo zapamiętać “wygląd” wyrazów, co może skutkować problemami z ortografią. Ale w twoim przypadku dobrym sposobem może być zapamiętywanie par wymiennych, na przykład ogród – ogrody. Taka para powtórzona na głos będzie skutecznie zapamiętana.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszJeśli w klasie pojawiła się nowa osoba, dajmy jej szansę. Może być to o tyle kłopotliwe, że jeżeli jesteście zgraną grupą, to ktoś nowy może być odebrany jako intruz. Obojętne jak niekomfortowe może być dla was jej towarzystwo, nowa osoba ma takie samo prawo jak pozostali uczniowie.
Bądźmy pomocni. Nie tylko wtedy, gdy nas o to poprosi, ale także, gdy widzimy, że sobie z czymś nie radzi.
Okażmy jej życzliwość, a taka postawa ułatwi wszystkim życie.
Nowej osoby nie wciągajmy w klasowe układy. O kolegach starajmy się mówić dobrze, bo każdego można za coś pochwalić.
Ale nie dążmy za wszelką cenę do szybkiego zacieśnienia znajomości. Na to zawsze przyjdzie czas.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
James Martin żył w latach 1893-1981. Był inżynierem irlandzkim. W 1921 roku założył zakłady budujące lekkie samoloty jednopłatowe. W czasie II wojny światowej zaprojektował samolot bojowy, który wyposażony był w urządzenie odrzucające osłonę kabiny i pozwalające pilotowi na szybką ewakuację w przypadku zapalenia samolotu. W końcu wymyślił katapultowany fotel.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Ludzie zamieszkujący Rodos (wyspa na Morzu Egejskim) zbudowali Kolosa, aby upamiętnić zwycięstwo nad najeźdźcami w III w. p.n.e. Był to olbrzymi posąg z brązu przedstawiający boga słońca, Heliosa. Figura mierzyła około 27 metrów i nazwana była Kolosem Rodyjskim. Posąg w środku był pusty. Jako podpórki posłużyły kamienne bloki i żelazne pręty.
W VII w. n.e., 800 lat po zawaleniu się Kolosa w wyniku trzęsienia ziemi, żelazo wchodzące niegdyś w jego skład było sprzedawane jako złom.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Największa rezydencja pałacowa należy do cesarza w Brunei. Wykończona w 1984 roku kosztowała około 300 milionów funtów. Ma 1788 pokojów, 257 toalet oraz garaż na ponad 110 samochodów.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Donkiszoteria to postawa życiowa, którą charakteryzuje marzycielstwo, brak trzeźwości w ocenianiu ludzi i sytuacji, szlachetny, ale nierozsądny entuzjazm, dziwactwo.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Jednym z filozofów greckich był Demokryt z Abwery.
Gospodyni doiła krowę i ryczała wniebogłosy.
Chłop strzelał, a Pan Bóg nosił te kule, gdzie mu się żywnie podobało.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)