Z życia wzięte – lipiec
MARZEC 2024
Książki na wakacje

"Pompon na wakacjach"
Joanna Olech
Wydawnictwo Znak, Kraków
WIEK: 12+

pompon-na-wakacjachCzy wiecie kim jest Pompon? Jest to zielony smok, który pewnego dnia pojawił się w rodzinie Fisiów. Nie przybył w zwyczajny sposób, czyli nie przyjechał rowerem, ani autobusem, ani pociągiem, nie przyleciał też samolotem. Znalazł się u Fisiów przez odpływ umywalki. Pompon zaskarbił sobie sympatię nowej rodziny. Szczególnie dzieci państwa Fisiów, Malwinka i Gniewosz, stały się niezastąpionymi opiekunami i przyjaciółmi tego niezwykle inteligentnego i mającego niewybredne poczucie humoru smoka. Tym razem smok udaje się na wakacje, a konkretnie do babci i dziadka Fisiów. Pojawienie się smoka – demolki skutkuje rozmaitymi wydarzeniami – znikają wszystkie słoiki z konfiturami, okolicznym kotom grozi straszne niebezpieczeństwo, w ogrodzie pojawiają się elfy…
Fantastyczne poczucie humoru autorki oraz jej świetne ilustracje gwarantują jakość kolejnych perypetii smoka Pompona.

 

 

"Lawenda w chodakach"
Ewa Nowak
Egmont Polska, Sp. z o. o., Warszawa
Wiek: 16+

lawenda-w-chodakachBohaterami jest czwórka przyjaciół: Kuba i jego narzeczona Magda oraz Wiktor i jego dziewczyna Damroka. Młodzi ludzie spontanicznie podjęli decyzję, aby spędzić wakacje podróżując po Europie. Marzyła im się romantyczna i beztroska wyprawa. I tak poniekąd było. Zwiedzili najpiękniejsze zakątki, jak np. Konstancję, Lazurowe Wybrzeże, Costa Brava, Barcelonę. Poznali nowych ludzi, jak chociażby Jacka zwanego przez nich Soplicą, dla którego najpiękniejszym krajem była Polska. Nocowali na polach namiotowych, słuchali śpiewu cykad i upajali się zapachem pól lawendowych. Ale to była tylko jedna strona wyprawy. Czwórka młodych ludzi musiała też sprostać przeciwnościom, jakie stawiał im los. Musieli podjąć ważne życiowe decyzje dotyczące chociażby lojalności wobec siebie samego i ukochanej osoby, wierności własnym zasadom. Atrakcją powieści jest wartka akcja, dowcipne dialogi oraz sympatyczni bohaterowie (choć nie wszyscy, ale ci są w mniejszości). Ponadto książka uczy czytelnika, że nawet wakacje nie zwalniają z poczucia odpowiedzialności za siebie i bliskich.

 

 

Inspiracje - Leonardo da Vinci: włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz

inspiracjeKtóż nie zna tego włoskiego renesansowego twórcy? Chociażby ze słyszenia. W powszechnej świadomości nazwisko Leonarda da Vinci kojarzy się głównie z malarstwem, a zwłaszcza z dziełem “Mona Liza” (płótno znajduje się w Muzeum w Luwrze w Paryżu). Jednak ten artysta nie tylko tym się zajmował. Śmiało można go określić mianem geniusza, gdyż wykazywał nadzwyczajne zdolności w różnych dziedzinach.
Urodził się w 1452 roku w górskiej miejscowości koło miasteczka Vinci w pobliżu Florencji. W 1482 roku znalazł się na dworze księcia mediolańskiego Ludwika Moro. Rok przed tą przeprowadzką napisał do niego list, w którym zachwalał swoje zdolności i umiejętności. Z tego pisma wynikało, że Leonardo znał swoją wartość jako człowieka i artysty. I nie zamierzał tego ukrywać.
Interesował się każdym aspektem życia człowieka. Ale po kolei. Zajmował się projektowaniem urządzeń mechanicznych i machin wojennych, planami mostów pontonowych i podziemnych tuneli. Kiedy latem 1484 roku w Mediolanie wybuchła zaraza, Leonardo sporządził szkic “higienicznego” miasta z systemami: transportowym i wodno-kanalizacyjnym, a także automaty do czyszczenia i mycia ulic, które w przyszłości miały zapobiec szerzeniu się epidemii. Pokazuje jak przekopać rowy i ścieki, aby osuszyć teren i uczynić go przydatnym pod uprawę. Doradza jak poprawić działanie młyńskich kamieni, czy też jak należy ufarbować przędzę, aby zachowała kolor. Według własnej receptury sporządza perfumy. Prowadził też badania anatomiczne na nielegalnie ekshumowanych zwłokach.
A ponadto rzeźbi, maluje, deklamuje ułożone przez siebie wiersze, komponuje utwory muzyczne i gra je na lutni, śpiewa. Prowadzi filozoficzne dyskusje, ale też potrafi rozbawić towarzystwo żartem.
Leonardo swoje przemyślenia notował. Jednak odczytanie zachowanych rękopisów nie jest łatwe, jeśli nie dysponuje się odpowiednim sprzętem, czyli w tym wypadku … lusterkiem. Okazuje się bowiem, że słynny geniusz wiele zapisków sporządził lewą ręka, posługiwał się pismem lustrzanym. Oznacza to, że pisał od strony prawej do lewej, a litery stawiał w taki sposób, że wyglądają jak odbite w lustrze.
Także w czasach współczesnych postać tego renesansowego twórcy jest inspiracją dla innych. W 2008 roku szwajcarski spadochroniarz Olivier Vietti-Teppa skoczył z helikoptera na spadochronie wykonanym według projektu Leonarda da Vinci z 1485 roku i szczęśliwie wylądował.
Warto jeszcze pamiętać, że “Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszPrzed tobą wakacje, a ty chciałbyś wyjechać na pierwszy obóz. Z jednej strony ogarnia cię radość, z drugiej zaś od czasu do czasu nęka cię niepokój. A w twojej głowie pojawiają się wątpliwości, czy to jest na pewno dobry pomysł.
Najlepiej byłoby gdybyś na pierwszy obóz wyjechał niedaleko od miejsca zamieszkania i na niezbyt długo. Jeśli miałby to być obóz harcerski czy sportowy, to nie powinien być stresujący, ponieważ znasz koleżanki i kolegów, z którymi chodziłeś na zbiórki czy treningi.
Przed wyjazdem dobrze jest przyswoić sobie zasady samodzielnego zadbania o siebie.
Jeśli podczas pobytu przytrafiłaby ci się przykra sytuacja, to zwróć się o pomoc do wychowawcy, opiekuna grupy. Nie chwal się tym kolegom, bo mogą się z ciebie śmiać.
Nie musisz mieć telefonu komórkowego. Dlaczego? Powodów jest kilka. Oto najważniejsze. Możesz zgubić telefon. Jeśli tęsknisz i zatelefonujesz do rodziców, to na pewno taka rozmowa nie ukoi twojej tęsknoty, a wręcz przeciwnie, rozkleisz się jeszcze bardziej. Jeśli rodzice będą do ciebie zbyt często telefonować, to odrywać się będziesz od zaplanowanych przez wychowawców zajęć. W razie konieczności wychowawca pożyczy ci swój telefon.
Musisz umieć gospodarować kieszonkowym, jakie otrzymasz od rodziców na drobne wydatki, aby nie wydać całej kwoty w ciągu paru dni. Podziel całą sumę na drobne kwoty, które będziesz mógł wydawać codziennie. Podczas pobytu na obozie musisz przestrzegać regulaminu i dostosować się do poleceń opiekuna, który jest za ciebie odpowiedzialny.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
David Ogilvy żył w latach 1911-1999. Urodził się w rodzinie szkockiego farmera i w czasie swojego długiego życia imał się różnych zajęć. Zasłynął jako znakomity copywriter (autor tekstów i sloganów reklamowych), przede wszystkim w kampanii reklamowej Rols-Royce’a. Wymyślone przez niego hasło brzmiało “Najgłośniejszy szum, który usłyszysz w swoim rols-roysie jadąc 60 mil na godzinę – to tykanie zegara elektrycznego”.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zamek Grodno usytuowany jest w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina. Na przestrzeni wieków zamek miał różnych właścicieli, jak chociażby rycerzy rozbójników napadających na kupców. Był także niszczony i przebudowywany. Pod koniec XIX wieku budowla zyskała obecny, pseudorenesansowy kształt. Jej ozdobą są m.in. piękne sztukaterie i malowidła sgraffitowe.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Pozycja dworzanina była niestabilna i zależała od sympatii króla. By utrzymać się w łaskach władcy, dworzanie czasami posuwali się do niezwykle wymyślnych pochlebstw. W XVII wieku Duc d’Antin nadzorował budowę Wersalu. Niektóre posągi w ogrodach pałacowych specjalnie postawił trochę krzywo, żeby móc pochwalić króla Francji – Ludwika XIV, kiedy ten zauważył błąd.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Powiedzenie “dostać arbuza” odnosi się do dawnego ukraińsko-podolskiego obyczaju. Kiedy jakiś konkurent ubiegający się o rękę panny nie był mile widziany, był częstowany arbuzem. Oznaczało to, że jego oświadczyny nie mogły zostać przyjęte.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Ja wiem o świni, że daje mięso, paski i teczki.
Sosnę dlatego nazywamy nagonasienną, ponieważ nasiona sosny rozwijają się pod gołym niebem.
Ogon mojego psa był gruby, potem się zwężał, a wreszcie znikał.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)