Z życia wzięte – październik
KWIECIEŃ 2024
Książka: "Tajemnica starej dzwonnicy"

Dariusz Rekosz
Wydawnictwo Literatura, Łódź 2010
WIEK: 12+

tajemnica-starej-dzwonnicyPanuje powszechne przekonanie, że niesamowite przygody można przeżyć tylko podczas wakacji. Są jednak wyjątki od reguły. Mrożącej krew w żyłach przygody można doświadczyć w ciągu paru dni, w trakcie roku szkolnego, a wydarzenia mogą się rozgrywać w małym miasteczku. O tym właśnie opowiada książka „Tajemnica starej dzwonnicy”. Bohaterami są Radek Cicho i Magda Grubińska, uczniowie szóstej klasy. Pewnego wrześniowego dnia wybierają się w odwiedziny do babci chłopca, która mieszka w Środzie Śląskiej. Nie zdają sobie sprawy, że niepozorny wyjazd będzie obfitował w niezwykłe, a nawet niebezpieczne dla ich zdrowia przygody. Wytropią oni, dzięki własnej pomysłowości i sprytowi, niebezpieczną szajkę fałszerzy pieniędzy. Książka obfituje w wartką akcję, na którą składają się m.in. szaleńczy pościg, brutalne porwanie, uliczna strzelanina. Zaletą książki są atrakcyjne opisy zabytków znajdujących się w tym urokliwym miasteczku oraz podane w interesujący sposób wiadomości dotyczące wydarzeń historycznych z odległej przeszłości. Jest to książka, do której chętnie się powraca w deszczowe jesienne dni czy długie zimowe wieczory.

Studia według studentów

(poradnik praktyczny)

studia-wedlug-studentow• Jaki jest Twój kierunek studiów?
Jest to Elektroniczne Przetwarzanie Informacji. W skrócie EPI.

• Dlaczego zdecydowałaś się wybrać ten kierunek studiów?
Ponieważ kierunek ten był przedstawiany dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, co chcą w życiu robić, ale również widziałam Syllabus i interesowały mnie przedmioty w nim wymienione.

• Jakie przedmioty były brane pod uwagę podczas rekrutacji na Twój kierunek?
Język polski lub matematyka.

• Czy zdawałaś te przedmioty na poziomie podstawowym czy rozszerzonym?
Zarówno język polski jak i matematykę zdawałam na poziomach podstawowym i rozszerzonym.

• W jaki sposób przygotowywałaś się do matury z tych przedmiotów?
Pracowałam na lekcjach pod kierunkiem nauczyciela. Ale także samodzielnie rozwiązywałam przykładowe arkusze, zadania, testy. Korzystałam też z korepetycji z języka polskiego.

• Jakie przedmioty na Twoim kierunku są wiodące?
Ciężko powiedzieć, bo to studia interdyscyplinarne. Mamy przedmioty zarówno z dziedziny humanistyki, ale także zagadnienia związane z matematyką, programowaniem, grafiką czy multimediami.

• Czy są przedmioty lub zajęcia sprawiające Ci szczególną trudność?
Na drugim roku jest system interakcyjny, czyli programowanie w php z użyciem frameworków oraz dodatkowych komponentów.

• Jakie są perspektywy pracy po skończeniu Twojego kierunku studiów?
Istnieje ponoć sporo opcji. Można realizować się naprawdę w wielu dziedzinach, takich jak grafik, UX, developer, programista itp.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszCodziennie ze swoimi koleżankami i kolegami spędzasz kilka godzin w salach lekcyjnych. I w tym przypadku przestrzeganie higieny osobistej przestaje być tylko prywatną sprawą.
Jak zachować ładny zapach? Korzystać trzeba z dezodorantów, ale ich zapach powinien być dyskretny. Oczywiście dezodorant nie zastąpi wody i mydła. Nie może być nic gorszego niż użycie tego kosmetyku na nieświeżą skórę. Koszmarem są smugi zapachów ciągnące się za niektórymi osobami i przyprawiające o duszności tych, którzy mają wątpliwą przyjemność wdychania przez kilka godzin dziennie.
Powodów brzydkiego zapachu może być kilka. Nie chodzi tylko o brak odpowiednich nawyków higienicznych. Często są to zaburzenia metaboliczne. Jak w takiej sytuacji się zachować? Na pewno nie trzeba ostentacyjnie dawać do zrozumienia, że w sali czuć nieświeży zapach, np. rozpylając odświeżacz powietrza. Takiej osobie należy w sposób życzliwy zwrócić uwagę i najlepiej w cztery oczy.
Po każdej lekcji należy przewietrzyć salę, otwierając okna lub drzwi na korytarz.
Dobrze jest też po zjedzeniu drugiego śniadania lub przekąski ze szkolnego bufetu odświeżyć oddech gumą do żucia.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Paul Nipkow żył w latach 1860-1940. Był to niemiecki inżynier. W 1884 roku zbudował tarczę ze spiralnym wzorem kwadratowych utworów. Kiedy tarcza obracała się naprzeciwko obiektu, przez każdy otwór przechodziło światło niewielkiej części obiektu. Fragmenty te mogły być przesyłane przez następną tarczę, która zmieniała je w obraz wyświetlany na ekranie. Tarcza Nipkowa była ważnym krokiem w rozwoju telewizji.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie to reprezentacyjny i elegancki pasaż handlowy. Budowa rozpoczęła się w 1865 roku, a uroczyste otwarcie nastąpiło dwanaście lata później. Gościem honorowym był król Wiktor Emanuel II, którego imię nadano obiektowi.
Budynek przykryty jest przeszkolonym dachem. Wejście przypomina swoim kształtem łuk triumfalny. Pod główną kopułą na posadzce umieszczono symbole najważniejszych miast zjednoczonych Włoch.
W galerii mieszczą się sklepy luksusowych marek, restauracje, kawiarnia, a nawet księgarnia.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W XVIII wieku na dworze francuskim modna była fryzura zwana “pompadour”. Wymyśliła ją ekstrawagancka madame de Pompadour.
Jak wyglądała ta fryzura? Na głowie kobiety umieszczano druciane rusztowanie. Na usztywnienie nakładano włosy lub perukę. Czasami pokrywano je pudrem. Fryzura była dekorowana wstążkami, piórami lub kwiatami, a nawet owocami.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Jeszcze w XIX wieku słowo ‘kochanka’ znaczyło ‘ukochana kobieta’. Dzisiaj słowo to nieco zawęziło swoje znaczenie.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Humor

Kogut był własnością Marka, który piał codziennie na pobudkę.
Zając stracił słuch, bo go zabiło dwóch myśliwych.
Ryby lubią rozwodniony tlen i dlatego pływają w wodzie.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)