Z życia wzięte – kwiecień
KWIECIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka: "Tango ortodonto"
Joanna Fabicka
Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2006
Wiek: 17+

tango-ortodontoRudolf Gąbczak powraca. To już niezahukany nastolatek, ale człowiek dorosły. Znając jednak losy bohatera z poprzednich serii – “Szalone życie Rudolfa”, “Świńskim truchtem” czy “Seks i inne przykrości” – można przypuszczać, że pech nie przestanie go prześladować. Widocznie Rudolf tak ma, że jak magnes przyciąga do siebie niefart. Losy bohatera nie są ustabilizowane. Jeśli jakaś sprawa układa się po jego myśli, to już kolejna spędza mu sen z powiek. Stąd w Gąbczaku tyle wewnętrznego rozedrgania.
Rudolf dostał się do wymarzonej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Z jednej strony ogarnęła go radość, że i jemu coś się w życiu udało, że nie jest taką ciamajdą, za jaką uważają go, o zgrozo!, jego rodzice czy przyjaciółka Elka. Z drugiej zaś strony przed bohaterem będą się piętrzyć nie byle jakie wyzwania. Opuści rodzinny dom. I chociaż twierdzi, że nie będzie czuł się nieswojo z tego powodu, to jednak zdaje sobie sprawę, że jakiś etap życia rodzinnego będzie poza nim. Ale Rudolf nie ma czasu na dokładną analizę tego zagadnienia, bo musi urządzić się w Łodzi. Znaleźć mieszkanie i pracę, która pozwoliłaby mu utrzymać się samodzielnie, bez oczekiwania pomocy od rodziców, którzy, co tu dużo mówić, aż tak bardzo nie garną się, aby pomóc synowi w tej sprawie. Zresztą pieniądze potrzebne im są na inne wydatki, które wykraczają poza wyobraźnię Rudolfa, a ta jest dość pojemna i bujna. Bohater nie poddaje się i godną podziwu determinacją urządza swoje życie w Łodzi. Nikt i nic nie są go w stanie zniechęcić. Ani trudności finansowe, ani problemy lokalowe. Rudolf jest zapamiętały, wręcz zajadły. Nie upada na duchu, nawet jeśli jego łódzcy współlokatorzy są coraz bardziej egzotyczni. O kim mowa? O alkoholiku na zwolnieniu warunkowym czy nawiedzonej wróżce, która na dodatek okazała się nie tym, za kogo się podawała. Także jako filmowiec odniesie niespodziewany dla wszystkich, także i dla niego samego, sukces, czego wyrazem będzie podróż do … Hollywood.
Książka jest napisana swobodnym stylem, toteż czyta ją się szybko, chociaż miejscami jest nieco nużąca i przewidywalna. Na pewno jest to lektura dająca wytchnienie od codzienności. I o to chodzi.

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) - argumenty i przykłady w rozprawce

po-co-sie-uczymyCzym jest argument, czym jest przykład? Warto utrwalić i zapamiętać ich definicje, aby w rozprawce precyzyjnie je zastosować.
Argument to dowód, który potwierdza tezę lub rozstrzyga hipotezę.
Przykład jest to uzasadnienie argumentu (lub kontrargumentu). Może być nim przywołanie utworu literackiego lub innego tekstu kultury.
Przeanalizujmy poniższe zestawy.

Zestaw I
Argument: Cierpienie bohatera może być niezawinione.
Przykład: Hiob, główny bohater z “Księgi Hioba”, był człowiekiem sprawiedliwym i religijnym. A Bóg zesłał na niego wielkie nieszczęścia: umarły jego dzieci, stracił majątek, żona odwróciła się od niego, a przyjaciele uważali, że powinien przyznać się do grzechu, którego przecież on nie popełnił.

Zestaw II
Argument: Apokalipsa może mieć wymiar pokoleniowy.
Przykład: W wierszu K. K. Baczyńskiego “Ten czas” druga wojna światowa została ukazana jako czas przerażający, apokaliptyczny. Nad światem zapanował mrok, groza i niepokój. Tragizm i okrucieństwo wojny oddają także takie wyrazy, jak: krzyż, czaszka, trumny. W takich okolicznościach przyszło żyć pokoleniu Kolumbów, dla którego nie ma nadziei na szczęśliwe życie.

Zestaw III
Argument: Władca jako osoba okrutna.
Przykład: W utworze W. Szekspira “Makbet” tytułowy bohater w wyniku królobójstwa zdobył koronę. Jako władca był bezwzględny i despotyczny. Zdawał sobie sprawę, że dobrowolnie nie odda władzy i będzie bronił korony królewskiej za wszelką cenę. Toteż z zimna krwią morduje tych, którzy mogliby mu zagrozić.

Zestaw IV
Argument: Przyjaźń to troska o drugą osobę.
Przykład: W powieści B. Prusa “Lalka” wiernym przyjacielem Wokulskiego jest Ignacy Rzecki. Jest wobec niego lojalny. Zawsze opowiada się po jego stronie, chociaż nie każdą decyzję Wokulskiego popiera. Chce dla niego jak najlepiej. Martwi się, że miłość Stacha do Izabeli Łęckiej może się dla przyjaciela niedobrze skończyć. Jako subiekt w sklepie Wokulskiego wzorowo wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Zestaw V
Argument: Dworek szlachecki jako ostoja polskości.
Przykład: Taki dworek został ukazany w “Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza. Należał on do Sędziego Soplicy. Wnętrze domu wypełniały obrazy przedstawiające bohaterów narodowych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Patriotyczny charakter podkreślał też zegar kurantowy wygrywający Mazurka Dąbrowskiego. Ponadto gospodarz dworku z wielką pieczołowitością pielęgnował szlacheckie obyczaje.

Zestaw VI
Argument: Poeta mający świadomość własnej twórczości.
Przykład: Poeta jako człowiek, który przeżyje w pamięci pokoleń został ukazany w wierszu Horacego „Exegi monumentum”. Podmiot liryczny symbolem swojej twórczości uczynił pomnik – trwalszy niż spiż, wyższy niż królewskie piramidy, odporny na działanie czasu. Oznacza to, że poeta swoimi utworami zbudował sobie niezniszczalny pomnik i dzięki temu nie zostanie zapomniany po swojej śmierci. Dobitnie świadczą o tym słowa „exegi monumentum”, czyli „nie wszystek umrę”.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszJesteś w takim wieku, że zależy ci na tym, aby wywrzeć korzystne wrażenie na nowo poznanych osobach. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasami, na samą myśl o tym, paraliżuje cię strach. I skutek może być odwrotny. Ludzie zamiast osoby sympatycznej, mogą dostrzec w tobie takie cechy jak nieuprzejmość czy arogancję. Co zrobić, aby spodobać się na pierwszy rzut oka?
Uśmiechaj się. Kiedy się uśmiechasz, szanse, że druga osoba cię polubi, wzrastają aż czterokrotnie. Utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeśli patrzysz komuś w oczy czuje się doceniony. Uważaj jednak, by spojrzenie nie było natarczywe. Nie wykonuj zbędnych ruchów. Bawienie się włosami, bębnienie palcami, świadczy o tym, że czujesz się niekomfortowo. Twoje spięcie czy rozproszenie udziela się rozmówcy i dekoncentruje go. Pozwól drugiej osobie mówić. Nie bądź gadułą. Postaraj się poznać i dowiedzieć się więcej o rozmówcy. Pytaj, czym się zajmuje, z uwagą słuchaj. Ludzie lubią czuć, że ktoś jest nimi zainteresowany. Dostosuj temat rozmowy do sytuacji. Nie zwierzaj się nowo poznanym osobom ze swoich kłopotów. Zostaw to dla przyjaciół. Nie wyrażaj się krytycznie o swoich znajomych. Okaż życzliwość i empatię. Jeśli jednak sytuacja staje się dla ciebie uciążliwa, kulturalnie ale stanowczo postaw granicę.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Tales z Miletu żył w latach ok. 624-546 p.n.e. Był greckim filozofem, matematykiem i astronomem. Nauczał, że głównym składnikiem wszystkiego jest woda i że Ziemia jest pływającym krążkiem. Prace Talesa miały bardzo duże znaczenie, gdyż próbował on znaleźć naturalne wyjaśnienie tajemniczych zjawisk przyrodniczych. Twierdził na przykład, że trzęsienia ziemi nie są spowodowane złością bogów, lecz erupcją gorącej wody w oceanach.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Pola Elizejskie to najsłynniejsza ulica Paryża. Liczy prawie 2 km długości. Wzdłuż ciągną się okazałe budynki mieszkalne, banki, ekskluzywne sklepy, restauracje. Szerokie alejki obsadzone są platanami i ozdobnymi krzewami. Od lat 40. XIX wieku na Polach Elizejskich organizowano wystawy światowe, a także oficjalne ceremonie. Co roku odbywają się tu parady wojskowe w święto zdobycia Bastylii (14 lipca) oraz w rocznice zakończenia wojen światowych.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W dawnych czasach konserwowano mięso przez suszenie, wędzenie i solenie. Aby je spożyć, trzeba było je rozsolić, czyli mięso płukano i obgotowywano w wywarze doprawianym cebulą, koprem, rozmarynem. Z biegiem czasu zaczęto także dodawać inne przyprawy, jak imbir, muszkat, pieprz oraz liczne warzywa.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Słowo ‘bielizna’ dawniej oznaczało białe ubranie, dziś rozumiane jest jako warstwa ubrania noszona bezpośrednio na ciele i kolor jest nieważny.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Humor

Finlandia leży na ogonie psa.
Żołnierze noszą zielone mundury, żeby udawać trawę.
Strusia zaliczamy do gatunku wstydliwych, bo chowa głowę w piasek, pokazuje tylko tułów.

(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: