Z życia wzięte – grudzień
MARZEC 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Wiersz: "Gwiazda"
Leopold Staff

koledowanieŚwieciła gwiazda na niebie,
Srebrna i staroświecka,
Świeciła wigilijnie,
Każdy zna ją od dziecka.
Zwisały z niej z wysoka
Długie, błyszczące promienie,
A każdy promień to było
Jedno świąteczne życzenie.
I przyszli – nie magowie
Już trochę postarzali –
Lecz wiejscy kolędnicy,
Zwyczajni chłopcy mali.
Chwycili za promienie
Jak w dzwonnicy za sznury,
Ażeby śliczna gwiazda
Nie uciekła do góry.
Chwycili w garść promienie,
Trzymają z całej siły,
I teraz w tym rzecz cała,
By się życzenia spełniły.

Po co się uczymy

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) - co zawiera zakładka Egzamin ósmoklasisty

po-co-sie-uczymyEgzamin ósmoklasisty na polski-online.pl to przestrzeń, gdzie uczniowie mogą znaleźć zadania i ćwiczenia ułatwiające przygotowanie się do egzaminu z języka polskiego po ósmej klasie.
Zamieszczone są zadania mające na celu wyćwiczenie umiejętności pracy z:
• tekstami należącymi do liryki, epiki i dramatu
• tekstami nieliterackimi, takimi jak przykładowo: artykuł, reportaż, recenzja, wywiad, felieton
Znaleźć można też ćwiczenia kształcące umiejętności pisania
• wypowiedzi argumentacyjnych, takimi jak przykładowo: rozprawka, artykuł, przemówienie
• wypowiedzi o charakterze twórczym, takich jak przykładowo: opowiadanie, współczesna wersja baśni, legendy, mitu, przypowieści
• krótkich form użytkowych, takich jak: ogłoszenie, zaproszenie, dedykacja, życzenia
Powyższe zadania są skonstruowane na podobieństwo tych, jakie są zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Ale nie są z nimi tożsame.

Formę quizów mają ćwiczenia dotyczące lektur obowiązkowych, jakie były omawiane w klasach IV-VIII. Pytania dotyczą takich lekturowych zagadnień, jak: gatunek literacki, czas wydarzeń, miejsce wydarzeń, bohaterowie, problematyka, najważniejsze motywy.

Także w formie quizów można powtarzać zagadnienia z gramatyki: fleksji, składni, słowotwórstwa, fonetyki, nauki o języku, czyli słownictwa, komunikacji i poprawności językowej.

W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na to, że zadania quizowe obejmują niewielki zakres materiału, czyli mają formę mikrolearningu. Na przykład: quiz będzie dotyczył tylko rodzaju rzeczowników w liczbie pojedynczej, a nie całości informacji na temat tej części mowy. Proponując taki typ zadań wychodzę z założenia, że łatwiej jest przyswoić i dobrze utrwalić niewielką część wiadomości z danej dziedziny niż od razu opanować całość zagadnień.

Do każdego typu zadań zamieszczone są odpowiedzi. Dzięki temu uczeń może sprawdzić, czy poprawnie rozwiązał zadanie.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszZbliżają się święta Bożego Narodzenia. I pojawia się pytanie, jakie kupić prezenty, by sprawić uciechę osobom, które takowe mają otrzymać. Wbrew pozorom nie jest to aż takie proste zadanie, bo co prawda nie musimy “polować” na upominki, ale czasami trudno kupić coś atrakcyjnego i niebanalnego, bo zazwyczaj wiele rzeczy już posiadamy. Warto jednak pamiętać, że obdarowywanie bliskich osób drobnymi upominkami gwiazdkowymi na pewno przyniesie im wiele radości, a Tobie sprawi przyjemność. Możesz podarować m.in. bombki, które odzwierciedlają zainteresowania Twoich bliskich, przykładowo, ktoś jest miłośnikiem kotów, sprezentuj mu bombkę w kształcie kota. Albo elegancką papeterię, albo breloczek, albo książkę, albo świeczkę zapachową, albo kreatywny planer bullet journal. Na pewno nie kupuj prezentów, które przypominałyby obdarowanemu o jego niedoskonałościach albo takich, które kiedyś otrzymałaś, a teraz nie wiesz, co z nimi zrobić. Podarunki należy ładnie i schludnie zapakować.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry. Za panowania Dioklecjana, cesarza rzymskiego, podczas straszliwego prześladowania chrześcijan bohatersko występował w ich obronie. Uwolniony z więzienia nie przestawał stawać w obronie wiary chrześcijańskiej i występować przeciwko tym, którzy głoszą herezje. W tym też czasie zaczęły krążyć między ludem fantastyczne opowieści o przedziwnych dokonaniach biskupa, czynach nie dających się wytłumaczyć prawami przyrody, np. władnym słowem uciszył rozszalałe fale morskie, zagrażające życiu rybaków.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Mleczna Grota to niewielki kościół znajdujący się w Betlejem, niedaleko Groty Narodzenia Pańskiego. Budowla została wzniesiona z kamienia. Jej ozdobą są m.in. posadzki mozaikowe. Z tym miejscem związana jest następująca legenda. Matka Boska w drodze do Egiptu zatrzymała się tutaj, aby nakarmić Syna. Kilka kropli spadło na skałę i ta w jednej chwili stała się mlecznobiała.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Tradycja Żywej Szopki sięga bardzo odległych czasów. Pierwszą z nich zorganizował we Włoszech w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu. Do Polski zwyczaj ten zawitał dopiero w XX wieku. Wielką popularnością cieszy się Żywa Szopka przygotowywana przez Franciszkanów w Krakowie. W szopce tej znajdują się m.in. kozy, owce, kucyki, osiołki, lamy. Odbywają się też koncerty kolęd. Tę Żywą Szopkę można podziwiać przez trzy dni – w Wigilię oraz święta Bożego Narodzenia.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Naukowo rzecz ujmując, nie ma wschodów i zachodów słońca, jest tylko kręcenie się Ziemi w jedną lub drugą stronę.
Do narządów mowy należą: język, usta i ręce.
W klasie Antka był mróz na ścianie. który wytrzeszczał na dzieci oczy.

(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: