Z życia wzięte – styczeń
KWIECIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Ująć w słowa 2.0

Jest to miejsce przeznaczone dla młodych twórców, którzy chcą wyrazić siebie poprzez słowo.

ujac-w-slowa-2-0Autorką wiersza “Egzotyka” jest Aleksandra Cichoń. Ola ma 17 lat, mieszka w Krakowie.
“Egzotyka”
06.01.2019 r.
Egzotyka.
Jedno słowo, a tak wiele zawiera;
Myśli, smaków, zapachów
Kolorów bukiety.
Hebanowce, mahonie.
Oba tak sugestywne.
Służą nam często jako zamienniki
pospolitej czerni i ciemnego brązu.
Ziarna kakaowca zbierane
Rękami buszmenów. Trafiają potem do sklepów na calutkim świecie.
Do kubków bladych twarzy, co żyją w dostatku, cieple
I bez moskitów.
Tropiki – płuca Ziemi. Lasy napęczniałe od równikowych kropel.
Hawajskie plaże, hamaki, kokosy. Limonkowy soczek z odrobiną rumu.
Ile w tym wszystkim piękna i ile goryczy. Zarazem.
Lazurowe zatoczki, perłowe laguny.
Wodogrzmoty, wichury, i trąby powietrzne. Potężne siły natury, nad którymi człowiek
Nie ma kontroli. Pomimo swej świadomości, wysokorozwinięcia.
Słońce jak wielka pomarańcza nad granatowym morzem.
Skrywa się krwawo za horyzont.

Po co się uczymy

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) - co zawiera zakładka Przystanek matura

po-co-sie-uczymyPrzystanek matura na polski-online.pl to przestrzeń, gdzie zamieszczam materiały polonistyczne przeznaczone dla maturzystów. Chciałabym tylko zwrócić uwagę, że adresatami tych zadań i ćwiczeń są głównie uczniowie, którzy do egzaminu z języka polskiego przystąpią w 2022 roku. Chciałabym też nadmienić, że materiały w tym miejscu zaczęły ukazywać się od września 2017 roku i skorzystało z nich wielu uczniów. I kolejna ważna informacja jest taka, że są to materiały do darmowego pobrania. I jeszcze jedna wiadomość – są to zadania do matury na poziomie podstawowym.

Dla “nowych” maturzystów, czyli tych, którzy swój egzamin będą zdawać w 2023 roku, pojawią się inne zadania, które systematycznie co miesiąc będę publikowała, zaczynając już od czerwca 2022 roku.

Co zatem zawiera zakładka Przystanek matura dla maturzystów 2022?

  • zadania do testowej części arkusza
  • ćwiczenia ułatwiające napisanie rozprawki – zawierają one fragment tekstu, należącego do epiki lub dramatu
  • zadania wdrażające do napisania interpretacji utworu lirycznego
  • ćwiczenia, celem których jest analiza i interpretacja motywów literackich, jakie możemy odnaleźć w utworach reprezentujących różne gatunki literackie
  • przypomnienie, w formie quizów, wiadomości z lektur ogwiazdkowanych, jakie były omawiane w gimnazjum i w liceum; pytania dotyczą takich lekturowych zagadnień, jak: gatunek literacki, czas wydarzeń, miejsce wydarzeń, bohaterowie, problematyka, najważniejsze motywy.

Do każdego typu zadań zamieszczone są odpowiedzi. Dzięki temu uczeń może sprawdzić, czy poprawnie rozwiązał zadanie.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszWielkimi krokami zbliżają się majowe egzaminy. Najpierw przystąpią do swojego maturzyści. Nieco później zaś będą pisać egzamin ósmoklasiści. I zarówno jedni jak i drudzy muszą powtórzyć materiał, którego jest całkiem sporo. Toteż nie warto odkładać nauki na później. Na początek można przygotować sobie harmonogram. Wyznacz sobie “przedmiotowe dni”, przykładowo we wtorek – matematyka, w środę – język polski, w czwartek – język angielski. To pozwoli skupić się na konkretnym przedmiocie i nie będzie cię rozpraszać. Nie musisz siedzieć nad przedmiotem po kilka godzin. Wystarczy, że systematycznie będziesz powtarzać zagadnienia z danego przedmiotu. Dobrze jest przygotować zestaw zagadnień do powtórki. Tutaj wskazówek powinien udzielić nauczyciel. Pomocą mogą być też repetytoria. Dzięki takiemu uporządkowaniu materiału unikniesz chaosu, straty czasu i niepotrzebnych nerwów. Warto też brać aktywny udział w fakultetach przedmiotowych w szkole. Równie ważne co nauka jest właściwe do niej podejście. Przede wszystkim nie panikuj, że nie zdążysz się przygotować, bo strach skutecznie może zablokować proces uczenia się. Bądź dobrej myśli!
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Rudolf Carnap żył w latach 1891-1970. Był niemieckim filozofem, logikiem i matematykiem. Uważał, że filozofia powinna zajmować się jedynie logiczną analizą języka nauki. Głosił fizykalizm, czyli odrzucenie wszelkiej metafizyki, jako zawierającej problemy pozorne.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Do najstarszych części zamku usytuowanego w Lublinie należy wieża zamkowa. Wybudowana została w XIII wieku. Miała charakter zarówno obronny jak i stanowiła rezydencję dla władcy. Jest to wysoka, okrągła, murowana budowla o bardzo grubych murach. Na trzeciej kondygnacji widoczne jest bliźniacze romańskie okno. Całość zwieńczona jest krenelażem pochodzącym z XIX wieku.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W czasach starożytnych ubodzy Rzymianie zajmowali małe mieszkania w wysokich domach czynszowych. Wiele takich domów było niezbyt trwałych, często waliły się, grzebiąc pod gruzami ludzi. W mieszkaniach nie było kuchni, dlatego mieszkańcy musieli kupować ciepłe posiłki; przy budynkach nie było też ogrodów, pranie suszono na sznurkach rozwieszonych między domami. Śmieci wyrzucano na ulicę, co powodowało, że w mieście było brudno i rozchodził się nieprzyjemny zapach. Wodę przynoszono z publicznych zbiorników.
………………………………………………………………………………………………………………………………
Humor

Magellan udowodnił swoją podróżą, że kula jest okrągła.
Król Ludwik XIV żył w pięknym stylu, który do dziś jeszcze nie zanikł i można go kupić w komisie.
Dawni pisarze zostawili nam wyłącznie białe kruki.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: