Dla rodziców – grudzień
MAJ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Edukacja domowa - język polski online

foto_lewa__092021Lekcje prowadzone są przez Skype’a. Potrzebna jest kamerka – może być taka jak w laptopie. Lekcja trwa 60 minut, ale może też 45 – to zależy od tego, ile czasu uczeń da radę skupić się i skoncentrować.
Podczas lekcji czytamy teksty, rozwiązujemy zadania i ćwiczenia.
Zadania i ćwiczenia albo przesyłam wcześniej pocztą (można je przed lekcją wydrukować), albo – bezpośrednio na Skype’a.
Prace pisemne uczeń przesyła na adres poczty elektronicznej (mail@polski-online.pl) Nauczyciel sprawdza zadanie, pisze komentarz i odsyła do ucznia.
Lekcje mogą obejmować bieżący materiał z języka polskiego i/albo przygotowanie do egzaminu klasyfikacyjnego.
Możemy także przygotować scenariusze zajęć lekcyjnych dla rodziców.

Zapiski naprędce

Nierzadko można odnieść wrażenie, że życie mknie jak szalone. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Wszystko trzeba zrobić prędko. Jak w tym pędzie można znaleźć czas dla siebie? Zapiski naprędce to próba zatrzymania się choć na chwilę, aby pomyśleć o tym, co niesie nam każdy dzień.

zapiski-napredceBoże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Przede mną sprzątanie – trzeba wytrzeć kurze z mebli, książek i płyt, odświeżyć zasłony, uporządkować w szafkach kuchennych, umyć, zapastować i wyfroterować podłogi. I jeszcze kupić produkty potrzebne do przygotowania pysznych świątecznych potraw, upiec ciasta. Zapakować prezenty, ubrać choinkę. I można wreszcie świątecznie odetchnąć. My spędzamy ten piękny czas w rodzinnym gronie. Rozmawiamy, słuchamy kolęd, delektujemy się pysznym jedzonkiem, czytamy książki.
I oglądamy filmy. Mamy swoje ulubione produkcje, których jest całkiem sporo. To jest nasza rodzinna playlista. Dość wymienić: “Kevin sam w domu”, “Kevin sam w Nowym Jorku”, “Listy do M”, “To tylko miłość”, “Czas na miłość”. Niektóre z powyższych filmów oglądam z całą rodziną, niektóre tylko z mężem.

 

 

family-manTakim filmem, też należącym do playlisty, do oglądnięcia we dwoje jest “Family Man”. Jack Campbell jest biznesmenem z Wall Street i jest na samym szczycie kariery. Prowadzi luksusowe życie i nic do szczęścia mu nie brakuje. W wigilijną noc przypadkowo wchodzi do sklepu spożywczego na Manhattanie. Nie wie jeszcze, że ta wizyta diametralnie odmieni jego życie. Następnego ranka Jack budzi się w towarzystwie dwójki dzieci bawiących się w jego łóżku. Obok niego śpi Kate Reynolds, jego wielka miłość z college’u. Jack opuścił Kate, ponieważ wtedy ważniejsza była dla niego kariera. Bohater z przerażeniem odkrywa, że jego minione życie przestało istnieć. Nie mieszka w luksusowym apartamencie w Nowym Jorku, ale w zwykłym domu na przedmieściach New Jersey. Nie pracuje też na Wall Street, ale w sklepie z używanymi oponami. Największym marzeniem Jacka staje się odzyskanie tego, co jak mu się wydaje, utracił bezpowrotnie . Po pewnym czasie ”nowego życia” ze zdumieniem odkrywa, że zaczynają go cieszyć codzienne rzeczy, takie jak np. zmienianie pieluch dziecku, pieczenie ciasta, koszenie trawnika. Zakochuje się też w swojej „żonie” i ochoczo poświęca czas swoim „dzieciom”. Odkrywa, że obecne życie, jakie prowadzi, daje mu zadowolenie i szczęście.
Film jest opowieścią o wyborach, jakich musi dokonywać człowiek i o konsekwencjach, jakie ponosi w związku z podejmowanymi przez siebie decyzjami. Nie jest to jednak obraz pesymistyczny. Człowiek, jeżeli tylko zechce, może odkryć to, co dla niego jest naprawdę ważne. Nie trzeba poszukiwać ekscytujących sytuacji, ale cieszyć się z każdego dnia, dostrzegać urok codziennych spraw.

PODZIEL SIĘ: