Dla rodziców – kwiecień
MAJ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Edukacja domowa - język polski online

foto_lewa__092021Lekcje prowadzone są przez Skype’a. Potrzebna jest kamerka – może być taka jak w laptopie. Lekcja trwa 60 minut, ale może też 45 – to zależy od tego, ile czasu uczeń da radę skupić się i skoncentrować.
Podczas lekcji czytamy teksty, rozwiązujemy zadania i ćwiczenia.
Zadania i ćwiczenia albo przesyłam wcześniej pocztą (można je przed lekcją wydrukować), albo – bezpośrednio na Skype’a.
Prace pisemne uczeń przesyła na adres poczty elektronicznej (mail@polski-online.pl) Nauczyciel sprawdza zadanie, pisze komentarz i odsyła do ucznia.
Lekcje mogą obejmować bieżący materiał z języka polskiego i/albo przygotowanie do egzaminu klasyfikacyjnego.
Możemy także przygotować scenariusze zajęć lekcyjnych dla rodziców.

Zapiski naprędce

Nierzadko można odnieść wrażenie, że życie mknie jak szalone. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Wszystko trzeba zrobić prędko. Jak w tym pędzie można znaleźć czas dla siebie? Zapiski naprędce to próba zatrzymania się choć na chwilę, aby pomyśleć o tym, co niesie nam każdy dzień.

zapiski-napredceCo było pierwsze – jajko czy kura? Podobne znaczeniowo-filozoficzne pytanie można postawić odnośnie do wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą lub odwrotnie. Niektórzy lubią Boże Narodzenie, inni zaś Wielkanoc. Czym uzasadniają swój wybór?
Boże Narodzenie to Wigilia, czyli rodzinne spotkanie, kolędy, pęknie przystrojona choinka, prezenty, świąteczne filmy – po prostu magia.
Wielkanoc to coraz dłuższe dni, budząca się do życia przyroda, nadzieja. Ta ostatnia tak nam wszystkich potrzebna.
Muszę jednak przyznać, że Wielkanoc jest dla mnie dość specyficzna i tak naprawdę nie jestem zwolenniczką tych świąt. Mimo wiosny, cieplejszych dni ten czas kojarzy mi się z jakimś nieuchwytnym smutkiem. I wiosennym przesileniem, którego doświadcza mój organizm. Brakiem sił na świąteczne porządki, przygotowywaniem potraw. A nawet spotkania ze znajomymi nie przynoszą mi wytchnienia. Najchętniej to pojechałabym w tym czasie do ciepłych krajów. I wróciła po świętach.
Nie oznacza to, że nie przygotuję świąt dla mojej rodziny. Będą tradycyjne potrawy, takie jak: gotowane jajka, ćwikła z chrzanem, sałatka jarzynowa, pasztet, babki z bakaliami, mazurki, sernik wielkanocny. Nakryjemy stół obrusem, udekorujemy bukietem wiosennych kwiatów i spędzimy ten czas na rozmowach. Będziemy też uczestniczyć w świątecznych koncertach. Pójdziemy na spacer. Mamy też zamiar spotkać się z przyjaciółmi.
Zrobimy co w naszej mocy, aby Wielkanoc przeżyć rodzinnie. Docenić to, że możemy mieć spokój w naszym domu i w sercach.
Toteż z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę Wam zdrowia, radości i nadziei na dobry świat.

PODZIEL SIĘ: