Dla rodziców – czerwiec
PAŹDZIERNIK 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Edukacja domowa - język polski online

foto_lewa__092021Lekcje prowadzone są przez Skype’a. Potrzebna jest kamerka – może być taka jak w laptopie. Lekcja trwa 60 minut, ale może też 45 – to zależy od tego, ile czasu uczeń da radę skupić się i skoncentrować.
Podczas lekcji czytamy teksty, rozwiązujemy zadania i ćwiczenia.
Zadania i ćwiczenia albo przesyłam wcześniej pocztą (można je przed lekcją wydrukować), albo – bezpośrednio na Skype’a.
Prace pisemne uczeń przesyła na adres poczty elektronicznej (mail@polski-online.pl) Nauczyciel sprawdza zadanie, pisze komentarz i odsyła do ucznia.
Lekcje mogą obejmować bieżący materiał z języka polskiego i/albo przygotowanie do egzaminu klasyfikacyjnego.
Możemy także przygotować scenariusze zajęć lekcyjnych dla rodziców.

Zapiski naprędce

Nierzadko można odnieść wrażenie, że życie mknie jak szalone. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Wszystko trzeba zrobić prędko. Jak w tym pędzie można znaleźć czas dla siebie? Zapiski naprędce to próba zatrzymania się choć na chwilę, aby pomyśleć o tym, co niesie nam każdy dzień.

zapiski-napredceCzerwiec to radosny miesiąc w roku szkolnym. Na drugą połowę przypada początek wakacji. Odpoczynek nie tylko dla uczniów, ale także i dla rodziców. I w tym miejscu moją gorącą prośbą, adresatem której są ci ostatni, jest to, aby nie krytykowali ocen na świadectwie córki czy syna. Żeby patrząc na cenzurkę nie wzruszali ramionami, nie wznosili oczu do góry, czy nie wypowiadali słów “stać cię na więcej”. Oceny są wynikiem pracy czy zaangażowania dziecka, ale też, o czym nie wolno zapominać, talentu i predyspozycji. Nie każde dziecko przecież ma uzdolnienia humanistyczne, przyrodnicze czy matematyczne w równym stopniu. Na przykład to co dla ucznia o potencjale polonistycznym jest bułką z masłem, dla innego może być drogą przez mękę. A zatem 24 czerwca 2022 roku, kochani rodzice, przytulcie swoje dziecko i pogratulujcie mu ocen, nawet jeśli nie będą to same piątki.
Niektórzy z uczniów w tym dniu nie odbiorą świadectw, bo będą już na wakacjach. Ten przyspieszony odpoczynek, jak mi mówili znajomi, wynika z różnych powodów. Chociażby z takiego, że rodzice chcieliby jakiś beztroski, wakacyjny czas spędzić z dzieckiem, a urlop właśnie mają w czerwcu, jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. W lipcu i sierpniu zaś muszą być w pracy. Nie wiem czy to dobrze, czy źle, bo nie miałam takich dylematów. I zawsze, bez żadnych wyrzeczeń jakiś czas wakacyjny spędzaliśmy rodzinnie.
Pisząc o tym, chcę zwrócić uwagę, że dobrze jest, aby dziecko razem z klasowymi koleżankami i kolegami i szkolną społecznością uczestniczyło w uroczystości zakończenia roku szkolnego. Przecież córka czy syn są bardzo ważnymi cząstkami tej grupy. Mam także i świadomość tego, że dla niektórych uczniów konieczność spotkania niezbyt lubianych koleżanek lub kolegów czy niesympatycznego nauczyciela może sprawić, że zakończenie roku szkolnego nie będzie bezstresową uroczystością. Bez wątpienia jest to przykra sytuacja. Ale wierzę, że większa część szkolnej społeczności sprzyja naszemu dziecku i dla niej warto wziąć udział w tej uroczystości. A poza tym nie pozwólmy, aby ktoś wypychał nasze dziecko poza szkolny krąg.
Żeby nie popadać w przygnębienie, kończę moją wypowiedź przywołaniem wiersza Ludwika Jerzego Kerna “Lato czeka”. Ten utwór po skomponowaniu do niego muzyki przez Witolda Krzemińskiego przerodził się w piosenkę, premiera której miała miejsce w filmie “Szatan z siódmej klasy” w 1960 roku.

Ludwik Jerzy Kern
“Lato czeka”

Lato, lato, lato czeka
Razem z latem czeka rzeka
Razem z rzeką czeka las
A tam ciągle nie ma nas

Lato, lato, nie płacz czasem
Czekaj z rzeką, czekaj z lasem
W lesie schowaj dla nas chłodny cień
Przyjedziemy lada dzień

Już za parę dni, za dni parę
Weźmiesz plecak swój i gitarę
Pożegnania kilka słów
Pitagoras bądźcie zdrów
Do widzenia wam canto, cantare

Lato, lato, mieszka w drzewach
Lato, lato, w ptakach śpiewa
Słońcu każe odkryć twarz
Lato, lato, jak się masz?

Lato, lato, dam ci różę
Lato, lato, zostań dłużej
Zamiast się po krajach włóczyć stu
Lato, lato, zostań tu

Pożegnania kilka słów
Pitagoras bądźcie zdrów
Do widzenia wam canto, cantare

PODZIEL SIĘ: