Dla rodziców – wrzesień
MAJ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Edukacja domowa - język polski online

foto_lewa__092022Lekcje prowadzone są przez Skype’a. Potrzebna jest kamerka – może być taka jak w laptopie. Lekcja trwa 60 minut, ale może też 45 – to zależy od tego, ile czasu uczeń da radę skupić się i skoncentrować.
Podczas lekcji czytamy teksty, rozwiązujemy zadania i ćwiczenia.
Zadania i ćwiczenia albo przesyłam wcześniej pocztą (można je przed lekcją wydrukować), albo – bezpośrednio na Skype’a.
Prace pisemne uczeń przesyła na adres poczty elektronicznej (mail@polski-online.pl) Nauczyciel sprawdza zadanie, pisze komentarz i odsyła do ucznia.
Lekcje mogą obejmować bieżący materiał z języka polskiego i/albo przygotowanie do egzaminu klasyfikacyjnego.
Możemy także przygotować scenariusze zajęć lekcyjnych dla rodziców.

Zapiski naprędce

Nierzadko można odnieść wrażenie, że życie mknie jak szalone. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Wszystko trzeba zrobić prędko. Jak w tym pędzie można znaleźć czas dla siebie? Zapiski naprędce to próba zatrzymania się choć na chwilę, aby pomyśleć o tym, co niesie nam każdy dzień.

zapiski-napredceI przed nami kolejny rok szkolny. Jaki będzie dla uczniów, nauczycieli i nas rodziców? Czy będzie do ogarnięcia? Czy przyjdzie nam się zmagać z rozmaitymi trudnościami? Nie wiadomo. Na pewno dla każdego będzie inny.
Dla mojej córki nowy rok szkolny będzie ogromnie pracowity i nie ukrywam dosyć stresujący. A to z tego powodu, że przystępuje ona do nowej matury, tej w Formule 2023. Jeszcze trwały wakacje, a ona już się denerwowała. Córka nie była tutaj wyjątkiem, bo stres udzielił się też jej klasowym koleżankom i kolegom. Oni mają świadomość, że to będzie dla nich istotny czas. Po maturze będą rekrutowali się na studia. Będą podejmowali ważne decyzje dla swojego życia. Może zabrzmiało to nieco górnolotnie, ale takie są odczucia maturzystów. I powinno się je uszanować.
Wraz z bieżącym rokiem szkolnym skończył się dla mnie czas przygotowań wyprawki. Pamiętam ekscytację przy kupowaniu moim dzieciom podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych. Ich roześmiane twarze. Wspólne wędrówki pomiędzy regałami w sklepie papierniczym w poszukiwaniu fajnych kredek, ołówków, długopisów.
I w tym miejscu taka dygresja. Dzieci bardzo się cieszą, kiedy mają rozpocząć po raz pierwszy naukę w szkole. Są ciekawe tego, co się wydarzy. Szkoda tylko, że ta radość z nauki w przypadku niektórych uczniów kończy się zbyt szybko. Kiedy pod koniec sierpnia byłam w sklepie papierniczym nie mogłam nie uśmiechać się do małych uczniów, którzy z błyskiem w oku wybierali przybory szkolne i rozmaite gadżety. Ktoś powie, ale po co im te wszystkie bajery. Dla nich to ważne mieć w tornistrze czy piórniku drobiazg, bo pewnie dzięki temu czują się komfortowo. W myślach życzyłam im powodzenia w edukacyjnych zmaganiach oraz tego, aby ich zapał w zdobywaniu wiedzy trwał jak najdłużej. Aby nie tylko nauczyli się czytać, pisać i rachować, ale rozwinęli swoje zainteresowania.
Toteż u progu nowego roku szkolnego życzę uczniom wytrwałości i radości ze zdobywania wiedzy. Nauczycielom – kreatywności i optymizmu mimo wszystko. A nam rodzicom – hartu ducha i mądrości we wspieraniu dziecka.

PODZIEL SIĘ: