Listy – marzec
MAJ 2024
Trudna rozmowa z przyjaciółką

Z Patrycją znamy się od zerówki. Siedzimy w jednej ławce i dużo czasu spędzamy po szkole. Dlatego, że mieszkamy blisko siebie, razem uczestniczymy w kółku przyrodniczym i chodzimy na basen. Zauważyłam, że od jakiegoś czasu nasze relacje są jakieś inne. Mam wrażenie, że Pati już nie zależy tak bardzo na naszej przyjaźni. Jak powinnam z nią porozmawiać o tym, co mnie gryzie?

Polski online 

Przede wszystkim przygotuj się do tej rozmowy i nie idź na żywioł. W domu możesz napisać na kartce to, o czym chciałabyś porozmawiać z koleżanką. Może być i tak, że niektóre sprawy okażą się nieistotne. Zadbaj też o odpowiednie miejsce i czas. Zamiast szybko w czasie przerwy mówić koleżance, co ci leży na sercu, odłóż rozmowę na później, na przykład kiedy będziecie wracać razem do domu i nikt wam nie będzie przeszkadzał. O swoich zastrzeżeniach powiedz w spokojnych słowach. Staraj się też nie skupiać na wadach koleżanki, raczej podkreślaj jej zalety. I powstrzymaj się od używania słów typu “Bo ty zawsze…”, “Bo ty nigdy…”, “Bo ty ciągle…”.

Prezent dla koleżanki

Chodzę na zajęcia z tańca nowoczesnego. W ferie byłam na obozie sportowym właśnie z dziewczynami z mojej grupy. Z jedną z nich, Kasią, bardzo fajnie mi się rozmawiało i miło spędzałyśmy wolny czas między zajęciami. Po powrocie koleżanka zaprosiła mnie na swoje urodziny. Najpierw się ucieszyłam, ale zaraz później zmartwiłam. Kompletnie nie wiem, jaki prezent mam jej kupić.

Polski online

Na pewno nie ma potrzeby obdarowania koleżanki drogim prezentem. Głównie dlatego, że tego typu upominki w gronie znajomych nie są stosowne. Koleżanka mogłaby poczuć się nieswojo i w pewnym sensie czuć się przymuszona do zrewanżowania się tobie też drogim podarunkiem. Prezent powinien być miły, gustowny, niezobowiązujący, ale nietandetny. Jeśli znasz literackie upodobania koleżanki możesz kupić jej książkę. Inne upominki to przykładowo notes, spinki do włosów, bransoletka albo coś śmiesznego i bez sensu. Należy też pamiętać, aby prezent estetycznie opakować.

Osoba konfliktowa

Zawsze uważałam się za osobę miłą. Jestem też wspaniałomyślna, bo potrafię akceptować tych, którzy, co tu dużo mówić, nie dorównują mi inteligencją czy poczuciem humoru. Umiem stanąć w obronie słabszych, nierzadko beznadziejnych kolegów. Nigdy nie zmieniam zdania. Ostatnio usłyszałam, że jestem osobą konfliktową i bardzo zdziwiłam się, że ktoś może mieć na mój temat taką niesprawiedliwą opinię.

Polski online

Osoba konfliktowa to nie tylko taka, która wdaje się w awantury czy bójki. Najczęściej człowiek konfliktowy to taki, który uważa się za lepszego, mądrzejszego i uczciwszego od reszty świata. Taka postawa w jego mniemaniu uprawnia go do osądzania i wystawiania cenzurek innym. Osoba taka bardzo często uważa, że jest przez wszystkich niedoceniana, wręcz “prześladowana”. Niestety, ale taka osoba zraża do siebie innych. Człowiek konfliktowy nie potrafi odróżnić rzeczy ważnych od błahostek, w związku z czym o wszystko użera się z równym zapałem.

Konwersacja

Lubię rozmawiać. Najlepiej czuję się w małej grupie, bo wtedy bez przeszkód mogę wypowiadać swoje przemyślenia i wyrażać poglądy na różne tematy. Wypowiadam się dość spontanicznie. Ostatnio zauważyłam jednak, że kiedy dołączam do rozmawiających osób te nagle stają się milczące.

Polski online

Rozmowa nawet ta koleżeńska czy przyjacielska wymaga od nas taktu. Podczas rozmowy każdy z jej uczestników musi mieć możliwość wyrażania własnego zdania. Toteż nikomu nie wolno przerywać jego wypowiedzi, nie wpadać w słowo ani też nie mówić jednocześnie. W towarzystwie niestosowne jest szeptanie do ucha. Trzeba też panować nad mimiką twarzy, aby nie wyrażała znudzenia czy zniechęcenia do rozmówcy. Jeśli chcemy przerwać komuś rozmowę, to zakomunikujmy o tym wprost, ale nie prychajmy czy nie wbijajmy oczy w sufit. Swojemu rozmówcy patrzymy w oczy. Odpowiadając na pytania, nie odwracamy się plecami.

Tatuaż

Chciałbym zrobić sobie tatuaż. Oczywiście niezbyt duży. Jednak moja mama stanowczo się temu sprzeciwia. Twierdzi, że jest to wątpliwa ozdoba i nie będzie ona estetycznie wyglądać na moim ciele.

Polski online

Tatuaż czyli trwałe ozdabianie ciała zakorzenione jest w wielu starożytnych i pierwotnych kulturach. Jednak w naszym kraju kojarzy się z subkulturą więzienną. Teraz jesteś młodym człowiekiem, trzeba jednak pamiętać, że młodość a wraz z nią elastyczność skóry przemijają, a tatuaż pozostaje.