Z życia wzięte
STYCZEŃ 2025

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat –“PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka QUIZY – na @quizy_z_polskiego

Zdać, ale jak: polski-online (marka własna)

Jakie materiały mogą ułatwić Ci przygotowanie się do egzaminów ósmoklasisty i maturalnego oraz bieżących lekcji z języka polskiego?

@dobrapolonistka – pigułki wiedzy: szkoła podstawowa, liceum/technikum

@quizy_z_polskiego – quizy z lektur, gramatyki, ortografii, nauki o języku: szkoła podstawowa, liceum/technikum

 

 Zadania i ćwiczenia ułatwiające przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty

 

 Zadania i ćwiczenia ułatwiające przygotowanie się do egzaminu maturalnego z języka polskiego

 

 Trening przed klasówką: szkoła podstawowa, liceum/technikum – zadania z literatury, gramatyki, ortografii w formie m.in. quizów, notatek

 

 Polski online pisemnie: egzamin ósmoklasisty/matura – sprawdzanie wypracowań, quizów, arkuszy egzaminacyjnych, korepetycje z pisania wypracowań

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszEzop żył w VI w. p.n.e. Był bajkopisarzem greckim, twórcą klasycznych bajek zwierzęcych pisanych prozą. Później nadaną im formę wierszowaną. Bajki Ezopa stanowiły źródło inspiracji dla twórców bajek aż do czasów współczesnych.
………………………………………………………………………………………………….
Brama Krakowska w Lublinie jest to gotycka brama będąca pozostałością murów obronnych, a usytuowana jest na placu Władysława Łokietka. Była jedną z dwóch bram prowadzących do miasta. W XVI wieku została wzbogacona o ośmioboczną wieżyczkę nakrytą miedzianym hełmem.
………………………………………………………………………………………………….
W dawnych czasach zarówno magnaci jak i szlachta od Bożego Narodzenia do rozpoczęcia postu organizowali kuligi. Znacznie wcześniej pieczołowicie ustalano przebieg trasy, ponieważ trzeba było wybrać punkt startu, punkty postojowe, czyli dworki szlacheckie i wreszcie miejsce, gdzie kończyła się wesoła przejażdżka. Gospodarze dworków podejmowali uczestników zabawy ciepłym posiłkiem. Podawano rozgrzewający bulion lub barszcz, bigos z kiszonej kapusty z kawałkami słoniny, mięsa, sosy, a do picia wina czy miody.
Oprócz posiłku były też tańce. Na drugi dzień kulig, do którego dołączali gospodarze, ruszał w drogę do następnego dworku. W ten sposób orszak się wydłużał.
Kuligi były doskonałą okazją do nawiązania bliższych znajomości, w tym matrymonialnych.
…………………………………………………………………………………………………..
Humor

Wchodzi spóźniona stonoga na przyjęcie.
– Co tak późno? – pytają wszyscy.
– Bo ktoś zawiesił na drzwiach karteczkę z napisem: „Przed wejściem dokładnie wytrzyj buty”.

PODZIEL SIĘ: