Z życia wzięte – grudzień
MAJ 2024
Książki na Boże Narodzenie

"Noelka"
Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2014
Wiek: 14+

noelkaAkcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze.

 

 

"Listy Świętego Mikołaja" -
John Ronald Reuel Tolkien
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2001
Wiek: 11+"Noelka"
Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2014
Wiek: 14+

listy-swietego-mikolaBoże Narodzenie to cudowne święta. Dzieci przygotowują się do nich, pisząc listy do Świętego Mikołaja. Święty zwykle nie odpowiada, lecz dla dzieci państwa Tolkienów uczynił wyjątek. Przez lata J.R.R. Tolkien podrzucał swoim dzieciom odręczne listy, opatrzone rysunkami i malunkami. W listach pojawia się nie tylko sam Święty Mikołaj, ale też jego wierny towarzysz i niezdarny pomocnik Niedźwiedź Polarny, elfy (wśród nich sekretarz Świętego, Ilbereth), ludek zamieszkujący okolice Bieguna Północnego i śmiertelni wrogowie Świąt, gobliny.
“Listy Świętego Mikołaja” to rozszerzony zbiór owych liścików, obrazków, rysunków i wierszy, w których kryje się prawdziwy duch Bożego Narodzenia.

 

Studia według studentów

(poradnik praktyczny)

studia-wedlug-studentow

 • Jaki jest Twój kierunek studiów?
  Studiuję na piątym roku filologii szwedzkiej na uniwersytecie.
 • Dlaczego zdecydowałaś się wybrać ten kierunek studiów?
  Chciałam się nauczyć nowego języka obcego, który nie byłby zbyt popularny i powszechnie znany.
 • Jakie przedmioty były brane pod uwagę podczas rekrutacji na Twój kierunek?
  Język polski i niemiecki.
 • Czy zdawałaś te przedmioty na poziomie podstawowym czy rozszerzonym?
  Oba przedmioty zdawałam na poziomie rozszerzonym.
 • W jaki sposób przygotowywałaś się do matury z tych przedmiotów?
  Przede wszystkim pracowałam na lekcjach pod kierunkiem nauczyciela. Korzystałam z grupowych korepetycji z języka polskiego, ponieważ wraz z kilkorgiem znajomych z klasy uznaliśmy, że zajęcia w szkole nie są prowadzone zbyt kompetentnie i nie przygotują nas do matury rozszerzonej.
 • Jakie przedmioty na Twoim kierunku są wiodące?
  Język szwedzki jest najistotniejszy, drugim przedmiotem co do ilości godzin i punktów ECTS jest niemiecki.
 • Czy są przedmioty lub zajęcia sprawiające Ci szczególną trudność?
  W moim przypadku nie borykam się z żadnymi trudnościami.
 • Jakie są perspektywy pracy po skończeniu Twojego kierunku studiów?
  Możliwa jest praca jako tłumacz (pisemny/ustny) w biurze tłumaczeń, pilot wycieczek (w turystycznych miastach) lub praca w korporacji (gdzie posadę znajduje większość osób po tym kierunku) – praca polega zazwyczaj na kontakcie z klientem szwedzkojęzycznym (sprzedaż produktów, helpdesk etc).
Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszGrudzień to miesiąc obdarowywania się upominkami. Najpierw mikołajki, potem Boże Narodzenie. Cieszymy się, kiedy otrzymujemy prezenty, ale również i wtedy, gdy sami kogoś obdarujemy. Jednak wbrew pozorom kupowanie upominków nie jest rzeczą prostą. Aby wybrać prezent dla kogoś bliskiego przydaje się umiejętność słuchania i zmysł obserwacji, bo im więcej będziemy wiedzieć o osobie, którą zamierzamy obdarować podarunkiem, tym mniej kłopotów sprawi nam wybór. Można ułatwić sobie zadanie sporządzając listę prezentów. Członkowie rodziny piszą listy do Mikołaja lub listy do Gwiazdki, w których zaznaczają, co chcieliby otrzymać. Wtedy z tej listy można wybrać kilka prezentów i obdarować nimi bliskich. Warto ustalić kwotę przeznaczoną na zakup podarunków. Aby było dużo paczek, można każdy prezent zapakować osobno, oczywiście ładnie i schludnie. Aby wszyscy obdarowani mogli być zadowoleni, to nie wręczajmy prezentów z rodzaju tych praktycznych, unikajmy dawania podarunków bardzo osobistych czy nie ofiarowujmy prezentów, które kiedyś otrzymaliśmy, a teraz nie wiemy, co z nimi zrobić.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry. Za panowania Dioklecjana, cesarza rzymskiego, podczas straszliwego prześladowania chrześcijan bohatersko występował w ich obronie. Uwolniony z więzienia nie przestawał stawać w obronie wiary chrześcijańskiej i występować przeciwko tym, którzy głoszą herezje. W tym też czasie zaczęły krążyć między ludem fantastyczne opowieści o przedziwnych dokonaniach biskupa, czynach nie dających się wytłumaczyć prawami przyrody, np. władnym słowem uciszył rozszalałe fale morskie, zagrażające życiu rybaków.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Figurki jasełkowe umieszczane są w szopkach bożonarodzeniowych. Są niewielkich rozmiarów, wykonane z drewna polichromowanego. Przedstawiają Maryję, św. Józefa, nowonarodzonego Jezusa, aniołów, pasterzy, zwierzęta, orszak Trzech Króli jadących konno lub na wielbłądach. Najstarsze figurki jasełkowe znajdują się w klasztorze Klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie. Pochodzą z XIV wieku i przedstawiają Najświętszą Marię Pannę i św. Józefa.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zwyczaj noszenia gwiazdy swoimi korzeniami sięga początku XIX wieku. Gwiazda ma symbolizować tę cudowną, która ukazała się na niebie w noc Bożego Narodzenia i wskazała drogę Trzem Królom do stajenki betlejemskiej. Gwiazda kolędnicza jest kolorowa. Może być wykonana z bibuły, papieru, celofanu. Jej dekorację stanowią wycinanki, wyklejanki suszonymi kwiatami i liśćmi. Gwiazdę nosi się na długim kiju, aby była widoczna z daleka.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W tradycji polskiej Boże Narodzenie określane jest też mianem ‘godnych świąt’, bo od zawsze było świętem wielkim, które trzeba, czyli godzi się obchodzić godnie, a zatem uroczyście i hucznie jak wesele, które na ziemiach słowiańskich, od najdawniejszych czasów, także zwano godami. Starsi mieszkańcy wsi uważali ponadto, że jest to także dzień zaślubin, czyli godów, dnia i nocy, ciemności i światła.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Oczy Antka nacechowane były słodkościami.
Szkapa rżała do dzieci, a dzieci do szkapy.
Anielka miała ładną cerę liczącą 13 lat.
(źródło: “Pegaz na biegunach”