R. J. Palacio
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Wydawnictwo Albatros Sp. z o. o. Warszawa 2018
Wiek: 12+
Na okładce książki możemy znaleźć taką informację. “Cudowny chłopak” opowiadał o Auggiem Pullmanie, zwykłym chłopcu z niezwykłą twarzą. Auggie w ciągu roku szkolnego zmienił życie nie tylko swoje, ale i wszystkich wokół – kolegów, nauczycieli, rodziców”.
Ksiażka ” Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie” nie przedstawia dalszych losów Auggiego. Składa się z trzech opowiadań, bohaterami których są kolejno Julian, Christopher i Charlotte. Opowiedziane zostały historie z ich życia, ale w każdej z nich obecny jest Auggi, który wywarł wpływ na ich życie. Jego osoba stała się zwierciadłem, w którym mogły się przejrzeć kompleksy, lęki, marzenia i rozmaite uczucia bohaterów. Mogli oni w ten sposób sprawdzić, czy to co mówili i myśleli jest tożsame z tym, co robili. I były to lekcje dość bolesne. W tych historiach niebagatelną rolę odegrali rodzice bohaterów i inni dorośli, którzy mieli na nich wpływ.
O co chodzi? Auggie był chłopcem, który urodził się z bardzo zniekształconą twarzoczaszką. Nie tylko wygląd chłopca budził pewną konsternację, ale także sposób jego mówienia, a nawet spożywania posiłków. Dorosłym wydawało się jednak, że dzieci potraktują Auggiego jak każdego innego zdrowego chłopca. Jednak tak się nie stało.
Bo Julian tak mówił “Gdy pierwszy raz zobaczyłem Augusta, chciałem, rozumiecie, zakryć oczy i uciec z wrzaskiem. Szok. Wiem, że to brzmi okropnie, i jest mi z tego powodu przykro. Ale taka jest prawda. Jeśli ktoś twierdzi, że nie czuł się tak, widząc tego chłopaka po raz pierwszy, to oszukuje. Poważnie”. Julian cierpiał we wczesnym dzieciństwie na stany lękowe, które dzięki terapii udało mu się opanować. Ale, jak zaznaczył “Do dnia, kiedy poznałem Augusta Pullmana. Tej samej nocy koszmary wróciły”.
W innych okolicznościach została zawarta znajomość pomiędzy Auggiem i Christopherem. Chłopcy znali się od niemowlęctwa. Toteż Christophera nie szokował wygląd Auggiego. Ale kiedy zaczął poznawać innych kolegów, z pewnym zaskoczeniem stwierdził, że kpią oni z Auggiego, głównie z jego wyglądu. Ponadto nie chcą poznać jego charakteru czy zainteresowań. Chistopher zaczął wstydzić się takiego przyjaciela i jak tylko mógł ograniczać z nim kontakt.
Z całej trójki tylko Charlotte wydaje się zupełnie nie przeszkadzać wygląd Auggiego. Chętnie z nim rozmawia, wspólnie jedzą posiłki. Dziewczyna wydaje się być szczera w swoim działaniu, Ale postronni obserwatorzy zwracają uwagę, że jej odnoszenie się do Auggiego ma na celu zyskanie uznania w oczach nauczycieli i wyrobienie sobie w szkole większej popularności.
Każdy z trójki bohaterów miał swoje powody, by zachowywać się wobec Auggiego tak a nie inaczej. I tak naprawdę nie łatwo to ocenić. Historia niezwykłego chłopca uczy tolerancji i życzliwego podejścia do innych, przestrzega przed uprzedzeniami.
Jest to miejsce przeznaczone dla młodych twórców, którzy chcą wyrazić siebie poprzez słowo.
Autorką wiersza “Czy istnieje Miłość?” jest Aleksandra Cichoń. Ola ma 15 lat, mieszka w Krakowie.
Czy istnieje Miłość?
13. 01. 2019 r. 14:30
Miłość. Co to. Uczucia, pociąg. Hormonów burza. Niegasnący płomień? Jeśli by tak było, to jaki sens małżeństwa? Trwania w jednym związku przez dziesiątki lat. Wierności.
Płomień uczuć wygasa. Wypala się.
To nie miłość. Ona jest wyborem. Podejmowanym każdego dnia. Pragnieniem, by uszczęśliwić drugą osobę.
I być z nią w tym szczęściu. Wspierać w trudzie, goryczy.
Nie czerpać tylko dla siebie.
Im dalej wzwyż im dalej w głąb*.
Uczucia są bardzo ważne. Potrzebne. Są naszą nieodzowną cząstką.
Jak ognisty mustang, którego musimy ujarzmić, trzymać mocno za wodze, by nie wyrwał się spod naszej kontroli, nie pogalopował w niebezpieczne rejony, nie zrzucił nas
i nie podeptał.
Uczucia i rozum to partnerski duet. Jeździec i jego wierzchowiec. Stanowią jedną całość, będąc jednocześnie całkiem odrębnymi.
————————————————–
””””””””””””””’ (•) ””””””””””””””””’
* “Opowieści z Narnii – Ostatnia bitwa” C. S. Lewis
ciekawostki, humor i inne różności
Internet ma różnorodne zastosowania. Dzięki niemu możemy m.in. znaleźć niezbędne informacje na interesujące nas tematy, czytać blogi, oglądać filmiki, rozmawiać ze znajomymi czy wreszcie przesyłać wiadomości tekstowe czyli e-maile.
Jak je pisać? Zapisując wypowiedzi, stosuj zasady ortografii i interpunkcji. W nagłówku podaj temat wiadomości, który jest zgodny z zawartością e-maila. Staraj się pisać tak, aby wiadomość była klarowna i zrozumiała dla adresata. Otrzymanych wiadomości nie przesyłaj dalej bez wiedzy i zgody nadawcy. Nie wysyłaj e-maili w przypływie gniewu. Nie zaśmiecaj skrzynek znajomych spamem typu listy-łańcuszki św. Antoniego. Żarty i dowcipy wysyłamy tylko tym, którzy chcą otrzymywać takie przesyłki. Wysyłając e-maila do przyjaciela, nie oczekuj odpowiedzi w ciągu najbliższych 24 godzin. Pamiętaj, aby pod listem, wiadomością podpisać się imieniem i nazwiskiem.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Teodora żyła w latach ok. 497-548. Pochodziła z biednej rodziny. Gdy pracowała jako prządka, poznała Justyniana – swego przyszłego męża. Justynian był siostrzeńcem cesarza Imperium Wschodniorzymskiego. W 527 roku małżonkowie zostali koronowani na cesarza i cesarzową. Teodora rządziła imperium z pięknego pałacu w Konstantynopolu. Często wykorzystywała swą władzę, aby pomagać kobietom i ubogim. Umiała też sensownie doradzać swojemu mężowi.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Fontanna di Trevi to największa i najbardziej znana rzymska fontanna. Została zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku. Przedstawia ocean, a w nim Neptuna w towarzystwie dwóch Trytonów (pół człowiek, pół ryba) prowadzących konie morskie. We wnękach znajdują się postacie będące alegoriami Obfitości i Zdrowia. Jeśli wierzyć przepowiedniom, wystarczy odwrócić się plecami i wrzucić do fontanny monetę, by jeszcze kiedyś wrócić do Rzymu.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W dawnych czasach apteczka była to drewniana szafka zamykana na klucz. Przechowywano w niej m.in. przyprawy kuchenne, nalewki. Kluczykiem do niej dysponowała sama pani domu, ewentualnie zaufana ochmistrzyni.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Otrok w dawnym znaczeniu to chłop, najemnik, sługa, ale też i chłopiec.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Humor
Pierwszym polskim pisarzem politycznym był Andrzej Modrzew Fryczewski.
Napoleon był tak wielkim bohaterem, że na jego cześć ludzie jedzą do dziś ciastka – napoleonki z dużą ilością kremu.
Moja koleżanka zrobiła sobie garsonierę na drutach.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)