Książka "Przygody Pippi "
Astrid Lindgren
Tłumaczenie: Irena Szuch-Wyszomirska, Teresa Chłapowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
Wiek: b.o.
Co to znaczy b.o? To znaczy, że książkę czy film mogą czytać lub oglądać wszyscy niezależnie od swojego wieku, gdyż przekazywane treści są dla każdego jasne.
Bez wątpienia taką książką są “Przygody Pippi”, utwór szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.
“Przygody Pippi” składają się z trzech części: “Pippi Pończoszanka”, “Pippi wchodzi na pokład”, “Pippi na Południowym Pacyfiku”.
Bohaterką jest Pippilotta Viktualia Firandella Złotmonetta Pończoszanka. Ma dziewięć lat i mieszka w Willi Śmiesznotce bez rodziców, gdyż jej mama umarła, a tata osiadł na wyspie, gdzie został królem tamtejszej ludności. Towarzyszami dziewczynki są koń i małpka Pan Nilsson. Pippi budziła zainteresowanie mieszkańców miasteczka. Bez wątpienia swoim wyglądem “Włosy jej koloru marchewki, splecione były w dwa sztywne, sterczące warkoczyki. Mały nos w kształcie kartofelka cały usiany był piegami. Szerokie, roześmiane usta ukazywały zdrowe białe zęby. Sukienkę miała dość dziwną. Pippi uszyła ją sama. Nie starczyło jej niebieskiego materiału, więc musiała dosztukować tu i ówdzie parę kawałków czerwonego jedwabiu. Na długich, cienkich nogach miała długie pończochy – jedną brązową, a drugą czarną – i czarne buty, akurat dwa razy dłuższe od stóp, żeby były “trochę na wyrost”.
Dziewczynka odznaczała się niezwykłą siłą, o czym może świadczyć to, że bez najmniejszego wysiłku podnosiła konia. Miała także niezwykłe poczucie humoru, a jej zachowanie odbiegało od przyzwyczajeń innych. Na przykład spała z nogami na poduszce. Cechował ją też dar snucia nieprawdopodobnych opowieści. Zawsze też ujmowała się za słabszymi i umiała ukarać a przy okazji ośmieszyć tych, którzy dokuczali innym. To zachowanie Pippi nie do końca było akceptowane przez dorosłych, ale wśród dzieci dziewczynka budziła podziw i każdy najmłodszy mieszkaniec miasteczka chciał się z nią zaprzyjaźnić. Tego zaszczytu dostąpiło rodzeństwo, które wraz z rodzicami mieszkało w willi obok domu Pippi. “Chłopiec nazywał się Tommy, a dziewczynka Annika. Było to dwoje bardzo grzecznych i posłusznych dzieci. Tommy nigdy nie ogryzał paznokci i zawsze robił to, o co go mamusia poprosiła. Annika zaś nie naprzykrzała się, gdy nie mogła postawić na swoim i zawsze wyglądała schludnie”. Tommy i Annika spędzali ze swoją przyjaciółką każdą wolną chwilę, oprócz tych momentów kiedy musieli iść od szkoły, odrabiać w domu lekcje lub też kiedy rozchorowali się.
Pippi budzi w czytelniku emocje. Być może dlatego, że każdy z nas może odnaleźć w niej jakąś swoją cechę, jak chociażby poczucie humoru, fantazję, beztroskę, bezkompromisowość. A może niektóre umiejętności Pippi nam imponują, przykładowo siła – fajnie byłoby posprzątać pokój nie wysilając się zbytnio.
Dla dojrzałych czytelników przygody Pippi mogą być powrotem do ich własnego dzieciństwa, dla młodszych – pewnego rodzaju inspiracją do odkrywania talentów. A dla wszystkich jest to książka, przy lekturze której nie idzie się nudzić.
ciekawostki, humor i inne różności
Każdy chce być lubiany, mieć kolegów i koleżanki, z którymi można iść do kina, na spacer, dzielić się radościami czy troskami. Niektórym łatwo przychodzi zawieranie znajomości, inni zaś mają z tym trudności. Co zrobić, aby zdobyć przyjaciół i utrzymać z nimi dobre relacje? Staraj się zachować pogodne usposobienie. Nie obarczaj dopiero co poznanej osoby swoimi kłopotami. Uśmiechaj się często, gdyż nikt nie lubi ponuraków. Okazuj innym swoją sympatię, np. powiedz coś miłego na temat czyjegoś wyglądu. Jeśli ktoś potrzebuje twojej pomocy, udziel mu jej. Nie zachowuj się jednak wyniośle, ale wyświadcz przysługę mimochodem. Nie skupiaj się tylko na sobie, ale porozmawiaj o pasjach, zainteresowaniach innej osoby. W kontaktach z innymi ludźmi zachowuj się autentycznie i nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Robert Watson-Walt był szkockim fizykiem, żyjącym w latach 892-1973. Jako pierwszy stworzył system zwany radarem, co oznaczało radiowe wykrywanie i ustalanie odległości. Jak działa radar? Urządzenie wysyła fale radiowe, które odbijają się od napotkanych obiektów. Sposób odbicia wskazuje na odległość, prędkość i kierunek obiektu. Ten uczony po raz pierwszy wykorzystał fale radiowe do wykrywania sztormów zagrażających samolotom. W 1935 roku zbudował system radarowy dalekiego zasięgu. System ten miał olbrzymie znaczenie w czasie II wojny światowej, kiedy to rozegrała się słynna „bitwa o Anglię”.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Partenon była to świątynia poświęcona Atenie, bogini wojny i miłości. Jest to budowla pochodząca z V w. p.n.e. Wzniesiona została na planie prostokąta. Materiałem budulcowym był biały marmur. Budynek otaczała kolumnada złożona z 46 kolumn. Górna część budowli była ozdobiona płaskorzeźbami, które przedstawiały m.in. sceny z życia Ateny. Wierni nie mieli jednak wstępu do świątyni, ponieważ traktowana była jako mieszkanie bóstwa.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Przysmakiem na Słowacji są bryndzowe haluski. Są to małe kluski z ciasta ziemniaczanego, podawane z bryndzą i polewane smalcem ze skwarkami.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Wyrażenie ‘bocianie prawo’ wywodzi się ze starożytnego prawa rzymskiego. Według postanowień tego prawa dzieci są zobowiązane do utrzymywania starych, będących w potrzebie rodziców.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Humor
Mickiewicz poświęcił swój utwór zmarłym na zesłaniu kolegom filatelistom.
Marta, ścigana w tym utworze przez tłum uliczny, wpadła pod kopyta konnego tramwaju.
Czytając “Potop”, Zagłoba rozwesela czytelnika i książka staje się ciekawa.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)