Z życia wzięte – grudzień
WRZESIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Książka "Choinka"
Hans Chrystian Andersen
Tłumaczenie: Cecylia Niewiadomska
Wiek: BO

choinka“Choinka” to jedna z baśni duńskiego pisarza Hansa Chrystiana Andersena. Niewielkich rozmiarów utwór jest dość przejmujący w swojej wymowie. Dlaczego? Mówi o tym, że bardzo często nie potrafimy docenić czasu i miejsca, w którym żyjemy, tego co mamy w życiu. I biegniemy, często na oślep i bez zastanowienia za marzeniami niekiedy urojonymi i niepewnymi. Wydaje nam się, że w innym miejscu i w innym czasie bylibyśmy szczęśliwsi. Przestrzeń, w której się aktualnie znajdujemy i ludzie, którzy nas otaczają nie są godni naszej uwagi. Taka jest tytułowa bohaterka. Choinka nie potrafiła cieszyć się ze swojego miejsca i czasu i za wszelką cenę chciałaby przyspieszyć swoją przyszłość.
“Miała też dobre miejsce: dużo powietrza, słońca i przyjemne towarzystwo starszych od siebie jodełek i sosen. Dobrze jej było, a jednak marzyła ciągle tylko o tym, aby wyrosnąć i być dużą, wielką. Nic jej przeto nie cieszyło: ani piękne słońce, ani powietrze czyste i pachnące, ani zabawy dzieci wiejskich, które przychodziły tu zbierać jagody”.
Za nic miała też dobre rady innych, bardziej doświadczonych.
“Promienie słońca serdecznym uściskiem objęły młode drzewko.— Nie marz o dalekiej wielkości – mówiły – ciesz się tym, co posiadasz”.
Choince wreszcie udało się spełnić marzenie. Ale okazało się, że dalekie było od jej oczekiwań. I w pewnym sensie, stało się źródłem jej rozczarowania.
Chociaż! No właśnie. Pojawia się zaskakujące zakończenie. Nie jest specjalnie wesołe ani też na wskroś przygnębiające. Jest jak życie, które przybiera różne barwy. Życie, którego niektóre aspekty powinniśmy zaakceptować, aby nie mieć poczucia porażki.
Baśnie Hansa Chrystiana Andersena to utwory skłaniające nas do refleksji nad życie, nami samymi. Mają smak słodko-gorzki.

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) - na co zwrócić uwagę przy omawianiu utworu epickiego

po-co-sie-uczymyEpika to jeden z trzech rodzajów literackich. Do epiki należą m.in. takie gatunki literackie, jak nowela, opowiadanie, powieść. Elementy charakterystyczne dla tego rodzaju literackiego możemy odnaleźć w bajkach, balladach czy satyrach. Te gatunki mają charakter synkretyczny, czyli zawierają elementy właściwe nie tylko dla epiki, ale też dla liryki i dramatu.
Zanim rozpoczniesz czytanie utworu epickiego warto przygotować plan, według którego będziesz analizować i interpretować utwór. O ile w przypadku noweli można taki schemat opracować po przeczytanej lekturze, to w przypadku powieści czy opowiadania warto czytać według opracowanego planu. Dlaczego? Sporządzając notatki na bieżąco, łatwiej i szybciej zapamiętasz ważne elementy z lektury. Nie zawsze istnieje taka możliwość, aby ponownie wrócić do utworu, bo jeśli książka wypożyczona jest z biblioteki, to po upływie 3-4 tygodni, trzeba ją oddać. No i w takim przypadku trudniej byłoby przygotować wnioski z analizy i interpretacji.
Na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu planu?
Warto zapoznać się z biografią autora – w jakich czasach żył i tworzył. Nie trzeba czytać opasłych analiz biograficznych. Tak naprawdę wystarczy notatka encyklopedyczna.
Należy zwrócić uwagę na okoliczności powstania utworu, czyli dlaczego i z jakich powodów został napisany.
Dobrze jest też zastanowić się nad tytułem utworu, bo to też ważna wskazówka interpretacyjna, podobnie jak motto czy dedykacja.
Trzeba zwrócić uwagę na sposób wypowiedzi narratora, miejsca dziejących się wydarzeń oraz czas, w którym się rozgrywają. To pozwoli nam na określenie świata przedstawionego czy jest rzeczywisty, czy fantastyczny.
Warto sporządzić plan wydarzeń, co pozwoli nam uporządkować treść utworu i precyzyjnie wyodrębnić wątki.
Należy też opisać wygląd, charakter i działania bohaterów. Należy wskazać postacie główne, drugoplanowe i epizodyczne oraz nazwać łączące ich relacje.
Warto też zwrócić uwagę na przykładowe środki stylistyczne i określić, jaką pełnią funkcję w utworze.
Istotną sprawą jest posługiwanie się cytatami z utworu, aby udowodnić np. przyjętą tezę interpretacyjną.
Ważna jest również umiejętność odszukiwania nawiązań do innych tekstów: literackich, filozoficznych, historycznych, dzieł sztuki – czyli kontekstów.
No i na koniec trzeba wyrazić własną opinię na temat utworu. Ale nie w taki sposób, że utwór był głupi i go nie przeczytałem.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszNie tylko nad wyborem gwiazdkowych prezentów trzeba się zastanowić, ale także i nad ich opakowaniem. Można samemu takie zrobić, oczywiście jeśli posiada się zręczne ręce i głowę pełną pomysłów w tym zakresie. Dla tych, którzy pozbawieni są takich predyspozycji dostępne będą sklepy z artykułami papierniczymi, w których tego typu akcesoriów mamy zatrzęsienie.
Prezenty możemy włożyć do kolorowych toreb ze świątecznymi emblematami, wśród których prym wiodą wizerunki św. Mikołaja, renifery, choinki.
Podarunki możemy także zapakować w kolorowy lub jednobarwny papier i ozdobić kokardkami.
Praktyczne są też pudełka. Zwłaszcza żeby umieścić w nich prezent wykonany z delikatnego materiału, jak na przykład ze szkła czy porcelany.
Niezależnie od rodzaju opakowania powinny być one schludne i estetyczne.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Joseph Mohr żył w latach 1792-1848. Był austriackim księdzem. A przede wszystkim autorem słów najpopularniejszej kolędy na świecie “Cicha noc”. Słowa utworu zostały napisane w 1816 roku, a dwa lata później Joseph Mohr przedstawił je muzykowi Franzowi Gruberowi, który skomponował do nich melodię.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cicha noc, święta noc,
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłóbka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta
Nad dzieciątka snem,
Nad dzieciątka snem.

Cicha noc, święta noc,
Pastuszkowie od swych trzód
Biegną wielce zadziwieni
Za anielskim głosem pieni
Gdzie się spełnił cud,
Gdzie się spełnił cud.

Cicha noc, święta noc,
Narodzony Boży Syn
Pan Wielkiego majestatu
Niesie dziś całemu światu
Odkupienie win,
Odkupienie win.

Cicha noc, święta noc,
Jakiż w tobie dzisiaj czas
W Betlejem dziecina święta
Wznosi w górę swe rączęta,
Błogosławi nam,
Błogosławi nam.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Grota Narodzenia Pańskiego znajduje się w krypcie pod ołtarzem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Grota ma kształt prostokąta. W centrum pomieszczenia znajduje się ołtarz prawosławny, pod którym umieszczona jest czternastoramienna srebrna gwiazda z napisem, który w języku polskim brzmi: “To z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus”. Obok znajduje się ołtarz katolicki, miejsce symbolicznego żłóbka, a naprzeciwko ołtarz poświęcony pokłonowi Mędrców ze Wschodu.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Słowo ‘prezent’ pochodzi z języka francuskiego (presente) i oznacza rzecz wręczoną komuś z jakiejś okazji lub bez okazji jako wyraz sympatii. Wyrazy synonimiczne to: podarunek, upominek, dar.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Cnota zatopionych kobiet i dzieci pływała na jeziorze Świteź w postaci białych lilii.
Grażyna była piękna i wygląd zewnętrzny miała identyczny jak u mężczyzny.
Wallenrod dał znak Aldonie, że już nie żyje.

(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: