Z życia wzięte – sierpień
WRZESIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka: wakacyjne powieści w stylu retro
Wyboru dokonała autorka bloga
Wiek: BO

"Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic"
Zbigniew Nienacki
Wydawnictwo Literatura, Łódź

pan-samochodzik-i-tajemnica-tajemnicPan Tomasz, zwany przez znajomych Panem Samochodzikiem, przezwisko swoje zawdzięcza niezwykłemu wehikułowi odziedziczonemu po wuju wynalazcy. Samochód ten, choć nie grzeszy urodą, posiada niesłychane możliwości – potrafi pędzić 280 kilometrów na godzinę, a nawet… pływać! Tym pojazdem muzealnik przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by rozszyfrować kolejne zagadki historyczne, schwytać złodziei antyków i zaskoczyć spragnionego przygód Czytelnika nietypowym rozwiązaniem sprawy!
Pan Tomasz od dłuższego czasu próbuje schwytać przemytników ikon. Kiedy wydaje się, że śledztwo utknęło w martwym punkcie, muzealnik otrzymuje wiadomość w tej sprawie od zaprzyjaźnionego czeskiego profesora. Wyrusza więc do Pragi wraz ze swoim nowym podopiecznym – nieposłusznym dogiem niemieckim – by z profesorem i jego córkami rozwiązać nie tylko zagadkę ikon, ale także poznać tajemnicę blaszki alchemika Kelleya. Co łączy te dwie sprawy? Czy Panu Samochodzikowi uda się rozwiązać choćby jedną z zagadek? To już tajemnica tajemnic…

 

 

"Przygody Hucka Finna"
Mark Twain
przekład: Agnieszka Kuligowska
Wydawnictwo, Firma Księgarska Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki

przygody-hucka-finna„Przygody Hucka Finna” to jedna z tych szczególnych książek, które zawsze wspomina się z uśmiechem. Beztroscy bohaterowie przenoszą nas w inną rzeczywistość, porywają nas ich awanturnicze przygody, radość i fantazja.
„Jak nie czytaliście książki »Przygody Tomka Sawyera«, toście o mnie nie słyszeli, ale to nieważne. Książkę napisał pan Mark Twain i tak z grubsza to opowiedział w niej prawdę. Może od czasu do czasu troszeczkę coś upiększył, ale ogólnie opisał wszystko tak, jak było. Zresztą nie widziałem jeszcze nikogo, co by od czasu do czasu nie zełgał […]”.
Uciekając od brutalnego ojca alkoholika, Huck Finn trafia na Wyspę Jacksona, gdzie spotyka znajomego Jima, zbiegłego niewolnika. Postanawiają razem spłynąć (na znalezionej tratwie) w dół Missisipi do stanów, gdzie Jimowi nie grozi niewola. Po drodze spotykają rozmaite osoby, co daje autorowi możliwość pokazania życia i obyczajów. Huck jest świadkiem zabójstwa, próby linczu, krwawych waśni między rodzinami sąsiadów i działania zawodowych oszustów.

 

 

"Księga urwisów"
Edmund Niziurski
Wydawnictwo Greg, Kraków

ksiega-urwisowChłopcy z Wilczkowa bardzo chcą przeżyć przygodę jak na filmach. Marzą o tym, by w ich miasteczku działy się jakieś tajemnicze wydarzenia… Marzenia się spełniają i siedmiu urwisów ma okazję zostania bohaterami. Ale wtedy okazuje się, że wykrycie i złapanie szpiega nie jest wcale takie proste, a do tego może być śmiertelnie niebezpieczne!
Przy okazji wychodzi na jaw także kilka innych spraw, z których niektóre są naprawdę zaskakujące. Tajemnice, niespodzianki i niebezpieczeństwa mnożą się na potęgę!
Przedstawiamy kolorowe wydanie jednej z najbardziej znanych powieści Edmunda Niziurskiego – znanego i kochanego od pokoleń pisarza młodzieżowego! Twarda oprawa sprawia, że książka jest szczególnie estetyczna i trwała, warta polecenia jako prezent i ozdoba biblioteczki każdego miłośnika literatury.

 

 

 

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszLubisz górskie wędrówki. Cisza, świeże powietrze, przestrzeń, przepiękne widoki. Aby wyprawa była w pełni udana, potrzebny jest też odpowiedni ekwipunek. Po górskich szlakach nie będziesz przecież wędrować z walizką. Co zatem powinno znaleźć się w plecaku? Polar i kurtka przeciwdeszczowa. Kanapki najlepiej z żółtym serem, niekoniecznie z wędliną. Tabliczka gorzkiej czekolady lub inna energetyczna przekąska. Butelka wody mineralnej najlepiej niegazowanej, ale zmineralizowanej. Mapa i kompas. Latarka z nowymi bateriami. Zapałki. Naładowana komórka. Krem z filtrem przeciwsłonecznym. Miniapteczka – opaska elastyczna, plaster, rękawice lateksowe, agrafka.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Francis Drake żył w latach ok. 1540-1596. Był angielskim korsarzem czyli piratem. Działał na zlecenie władcy, a wynagrodzenie stanowiły zdobyte przez niego łupy. W latach 1577-1580 na polecenie królowej Elżbiety I odbył wyprawę dookoła świata. Jej celem było przywiezienie skarbów i przypraw. Po powrocie do Anglii królowa osobiście odwiedziła go na okręcie i nadała mu tytuł szlachecki.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Czerwony Fort usytuowany jest w indyjskim mieście Delhi. Jego początki sięgają XVII wieku. Nazwa pochodzi od czerwonego koloru murów z piaskowca, wysokość których sięga 20 metrów. W obrębie murów było miejsce na królewskie pałace, ogrody, koszary żołnierzy czy ważne budynki rządowe. Charakterystyczną cechą budynku jest olbrzymia brama, która była przystosowana do przejścia słoni.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Starożytni Egipcjanie mieszali sproszkowane minerały, np. ołów, miedź i tlenek żelaza, z wodą lub olejkami i z tej mieszaniny robili jaskrawe pomadki do ust, cienie do powiek i róż na policzki.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Barokowy styl charakteryzuje się makaronem.
Żonglerzy żywią się linami, piłeczkami i różnymi narzędziami i przez to są zdrowi i wysportowani.
Stojąca kobieta klęczała na głowie trzymając dzban.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: