Z życia wzięte – listopad
WRZESIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka "Dolina Muminków w listopadzie"
Tove Jansson
Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
Wiek: BO

dolina-muminkow-w-listopadzie“Dolina Muminków w listopadzie” to ostatnia książka z serii o przygodach Muminków.
Nastała jesień. Nadszedł listopad, który przyniósł ze sobą przedsmak zimy. Znajomi Muminków w różny sposób zareagowali na nadejście jesieni. Włóczykij podjął decyzję o wyruszeniu w podróż. Filifionka postanowiła ten czas spędzić w domu, wcześniej zgromadziwszy zapasy. Byli i tacy, którzy za bardzo nie wiedzieli, co zrobić ze sobą, kiedy na dworze na dobre zagości jesień, ze swoimi chłodnymi deszczowymi dniami. Byli to: Paszczak, Mimbla, Wuj Truj, Homek Toft. Wszyscy oni, nie wyłączając Włóczykija i Filifionki, postanowili odwiedzić dom Muminków, w którym zawsze byli z radością przyjmowani, a nawet oczekiwani. Jakież było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że dom stoi pusty. Nie ma w nim ani Mamusi Muminka, ani Tatusia Muminka, ani Mauminka, ani, panny Migotki, ani Mi, po prostu nikogo.
Ponadto dom wyglądał na zaniedbany, a pokryte kurzem podłogi i meble dopełniały ponurego widoku. Przyjaciele, chociaż początkowo byli mocno zdziwieni, zasmuceni, rozczarowani, potrafili odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. Posprzątali dom, a Filifionka swoimi kulinarnymi umiejętnościami sprawiła, że poczuli domową atmosferę zawsze przyjaznego dla nich miejsca. I chociaż w domu nie było Muminków, to przyjaciele pamiętali o nich i ciągle podkreślali ich obecność.
Jest to książka o tęsknocie, potrzebie bliskości i zrozumienia, o wspólnocie pomimo różnic charakterów tych, którzy ją tworzą.

Po co się uczymy

Zda, ale jak (porady nauczycieli) - quizy jako pomoc w nauce i czy warto z nich korzystać

po-co-sie-uczymyAby utrwalić materiał można, a nawet trzeba, korzystać z różnych form ćwiczeń i zadań. Jedną z nich są coraz bardziej popularne quizy. To pytania, które sformułowane są w taki sposób, aby odpowiedź nie była całkiem oczywista. Aby udzielić poprawnej odpowiedzi należy wykluczyć te, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że proponowane rozwiązania są w znacznym stopniu synonimiczne. Nie chodzi tutaj o utrudnianie udzielenia poprawnej odpowiedzi, ale wyrobienie u uczestnika quizu umiejętności wyłuskiwania wskazówek, które będą pomocne we wskazaniu właściwego rozwiązywania. Dzięki temu wzmocnić można spostrzegawczość i koncentrację.

Przyjrzyjmy się przykładowemu pytaniu z quizu na temat rzeczownika.

PYTANIE
Tylko liczbę mnogą ma rzeczownik

A. bluzka   B. sweter   C. koszula   D. spodnie

ODPOWIEDŹ: D (pozostałe rzeczowniki mają liczbę pojedynczą i mnogą)

Warto rozwiązywać quizy chociażby i z tego powodu, że wnoszą one element zabawy. A taka lżejsza forma przyswajania wiedzy na pewno będzie korzystna.
Chciałabym się w tym miejscu podzielić pewnym spostrzeżeniem. Uważam, że najwięcej korzyści przyniesie nam rozwiązanie quizu kiedy wcześniej zapoznamy się z materiałem czy to lekturą, czy zagadnieniami z gramatyki, czy ortografii. Wtedy świadomie będziemy udzielać odpowiedzi, a nie na chybił trafił. W tym drugim przypadku wiedzy nie utrwalimy ani nie uporządkujemy, a co najwyżej w naszej głowie może zapanować naukowy mętlik.

Quizy mogą dotyczyć nie tylko treści związanych z nauką, ale wiedzy ogólnej, przykładowo kultury, filmów, muzyki, sportu, sztuki, urody. Rozwiązywanie tego typu zadań też wzbogaci naszą wiedzę.

Gdzie szukać quizów? Ciekawe propozycje można znaleźć na:
memorizer.pl
quizme.pl
samequizy.pl
Polecam też oczywiście różnorodne zadania i ćwiczenia na mojej stronie: polski-online.pl
Znaleźć je można w zakładkach: Egzamin ósmoklasisty, Przystanek matura, Trening przed klasówką – szkoła podstawowa; liceum

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszOd czasu do czasu rodzi się potrzeba dokonania zmian w naszym pokoju lub w miejscu do nauki. I wystarczą niewielkie przeróbki, by odświeżyć miejsce, gdzie spędzamy czas. Oto kilka przykładów, co można zrobić. Dokonać prostego przemeblowania. Ozdobić puste ściany kolekcjami zdjęć o ulubionej przez ciebie tematyce. Zdjęcia można oprawić w antyramy lub jednobarwne/kolorowe ramki. Udekorować okno firankami lub zasłonami, ale niekoniecznie kolorowymi lub we wzory. Dobrze sprawdzają się proste tkaniny, dzięki którym wnętrze pokoju wydaje się być uporządkowane. Do pudeł i pudełeczek można włożyć drobiazgi. Można kupić w sklepie z artykułami papierniczymi odpowiednie pudełka albo samemu okleić papierem do pakowania prezentów. W segregatorach można umieścić kolekcję ulubionych czasopism. Na wyższych półkach lub w rzędzie w głębi regału da się ustawić książki, po które rzadziej sięgamy. I jeszcze jedna istotna sprawa. Nie gromadź niepotrzebnych rzeczy, czyli “przyadasiek”, ale usuwaj je na bieżąco.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Ezop żył w VI w. p. n. e. Były greckim bajkopisarzem, twórcą klasycznych bajek zwierzęcych pisanych prozą; później nadano im formę wierszowaną. Bajki Ezopa stanowiły źródło inspiracji dla twórców bajek aż do czasów współczesnych.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Wieżowiec Pirelli w Mediolanie to mierzący 127 metrów budynek firmy Pirelli usytuowany w miejscu, w którym w 1872 roku Giovanni Battista Pirelli założył pierwszą fabrykę opon. To najwyższy obiekt w Mediolanie. Na jego dachu ustawiono figurkę Matki Boskiej, nawiązującą do Madonniny wieńczącej dach mediolańskiej świątyni. Wieżowiec wzniesiony został w latach 1955-1960.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W Atenach każdy, kto nie był niewolnikiem, mógł jako wolny obywatel zabierać głos podczas zgromadzenia ludowego. Każdy mówca mógł wypowiadać się w określonym czasie, wyznaczonym za pomocą klepsydry wodnej.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Humor

Miarą długości w Anglii jest Scotland Yard.
Kominiarze nam ludziom wymiatają kominy.
Życzliwy umie trzymać język za zębami i zarazem się wygadać.

(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: