Z życia wzięte – luty
WRZESIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka "Dzienniki Nikki. Nie tylko o szkole!"
Rachel Renee Russell
Tłumaczenie: Jan Prussak
Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2013
Wiek: 14+

dzienniki-nikki-nie-tylko-o-szkoleBohaterką książki jest Nikki Maxwell. Nastolatka. Chodzi do prywatnej szkoły Westchester Country Day. I to nie dlatego, że jej rodzice są bogaci i mogą opłacić wysokie czesne za naukę. Nikki otrzymała stypendium, ponieważ jej tata dostał zlecenie na dezynsekcje w tej szkole. Bardzo chciałaby należeć do grupy ełefelek. Są to dziewczyny, które mogą pochwalić sie najmodniejszymi gadżetami, ubraniami, kosmetykami i telefonami komórkowymi. Nikki ma nadzieję, że właśnie taki wypasiony telefon kupiła jej mama. Okazało się jednak, że mama podarowała jej… pamiętnik. Dziewczyna była załamana. Nie dość, że nie otrzymała nowego telefonu, to jeszcze nie miała dobrego zdania na swój temat. Bo uważała, że nie ma idealnej cery, markowych ubrań, perfekcyjnego pedicure, świetnej fryzury i bogatych rodziców. Nie to co MacKenzie. Szkolna piękność otoczona wianuszkiem pochlebczyń. Znaleźć się w jej kręgu, było marzeniem prawie każdej dziewczyny. Idealna pod każdym względem. Chociaż nie. MacKenzie nie odznaczała się wybitnym umysłem ani empatią, ani talentem w jakiejś dziedzinie. W przeciwieństwie do Nikki, która była plastycznie uzdolniona. Dzięki temu zdobyła wielką popularność w szkole, rysując koleżankom i kolegom zmywalne tatuaże. To z kolei przełożyło się na wzbogacenie szkolnego księgozbioru. W jaki sposób? Otóż osoba, która chciała mieć tatuaż, musiała przynieść do szkolnej biblioteki przynajmniej jedną książkę. Nikki zaprzyjaźniła się też z Chloe i Zoey, które nie należały do dworu MacKenzie, a przede wszystkim z Brandonem. Aby mieć przyjaciół, nie trzeba silić się na oryginalność. Bycie sobą, chociaż czasami trudne, jest lepsze od udawania kogoś, kim się nie jest.

Zdać, ale jak (porady nauczycieli): co zawiera zakładka Trening przed klasówką - szkoła podstawowa

Trening przed klasówką – szkoła podstawowa na polski-online.pl to przestrzeń, gdzie zamieszczam materiały polonistyczne przeznaczone dla uczniów podstawówki.
Zawarte tam zadania mogą ułatwić przygotowanie się do kartkówek, klasówek czy sprawdzianów.

Ćwiczenia odnoszą się do takich działów z języka polskiego, jak:

  • kształcenie literackie – w tym miejscu są zadania, dzięki którym można doskonalić pracę z różnymi gatunkami utworów literackich, przykładowo fraszka, pieśń, tren, bajka, powieść, komedia, tragedia; są także ćwiczenia odnoszące się do funkcjonowania w utworach środków stylistycznych; znaleźć można też zadania związane z bohaterami lektur
  • kształcenie językowe – w tym dziale są zadania dotyczące odmiennych i nieodmiennych części mowy, fleksji, słowotwórstwa, składni, nauki o języku
  • ortografia – zawarte są ćwiczenia dotyczące pisowni wyrazów i interpunkcji

Zadania mają formę quizów. Jest ich nie więcej niż dziesięć do danego tematu. Do każdego typu zadań zamieszczone są odpowiedzi. Dzięki temu uczeń może sprawdzić, czy poprawnie rozwiązał zadanie.

A oto fragmenty przykładowych zadań quizowych

I. Literatura: Adaś Cisowski – znajomość losów bohatera

Zadanie 1
Adaś Cisowski to bohater powieści

A. Kornela Makuszyńskiego “Szatan z szóstej klasy”.
B. Korneliusza Makuszyńskiego “Szatan z siódmej klasy”.
C. Kornela Makuszyńskiego “Szatan z siódmej klasy”.

Zadanie 2
Rodzina Adasia Cisowskiego składała się

A. z rodziców i czworga starszego rodzeństwa.
B. z rodziców i z czworga młodszego rodzeństwa.
C. z rodziców, z dwojga młodszego i dwojga starszego rodzeństwa.

Zadanie 3
Adaś Cisowski był uczniem

A. siódmej klasy gimnazjum.
B. siódmej klasy podstawówki.
C. siódmej klasy liceum.

Zadanie 4
Adaś Cisowski odkrył system, według którego

A. historyk zadawał uczniom prace domowe.
B. historyk organizował wycieczki edukacyjne.
C. historyk wzywał uczniów do odpowiedzi.

Zadanie 5
Adaś Cisowski rozwiązał

A. problem zaginionego wiecznego pióra.
B. zaginionych pieniędzy w spółdzielni uczniowskiej.
C. obydwie odpowiedzi są poprawne.

ODPOWIEDZI DO ZADAŃ

Zadanie 1
C

Zadanie 2
B

Zadanie 3
A

Zadanie 4
C

Zadanie 5
C

II. Gramatyka: liczebnik – ogólne wiadomości

Zadanie 1
Wskaż liczebniki główne.

A. troje
B. dwa
C. ósmy
D. piętnaście
E. trzydzieści

Zadanie 2
Wskaż liczebniki porządkowe.

A. dziewiętnasty
B. czworo
C. jedenasty
D. dziesięć
E. czterdziesty

Zadanie 3
Wskaż liczebniki zbiorowe.

A. sześćdziesiąt
B. pięcioro
C. siedemnasty
D. osiemnaścioro
E. dziesięcioro

Zadanie 4
Wskaż liczebniki ułamkowe.

A. trzy czwarte
B. dwanaście
C. półtora
D. pierwszy
E. ćwierć

Zadanie 5
Wskaż liczebniki nieokreślone.

A. kilka
B. mnóstwo
C. troje
D. jedna czwarta
E. wiele

ODPOWIEDZI DO ZADAŃ

Zadanie 1
B D E

Zadanie 2
A C E

Zadanie 3
B D E

Zadanie 4
A C E

Zadanie 5
A B E

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszRozmowy telefoniczne prowadzisz nie tylko z rówieśnikami, ale też, przynajmniej od czasu do czasu, osobami starszymi od ciebie. Jak w takich sytuacjach należy się zachować?
Na początku rozmowy trzeba się przedstawić, czyli wyraźnie powiedzieć swoje imię i nazwisko. Następnie zapytaj, czy nie przeszkadzasz, czy możecie teraz rozmawiać. Skup się na rozmowie i nie wykonuj w tym czasie innych czynności, przykładowo nie jedz, nie pisz na klawiaturze komputera, nie porządkuj książek na półkach. Jeśli musisz wykonywać kilka rzeczy na raz, to uprzedź o tym osobę, z którą rozmawiasz. Koniecznie poinformuj, jeśli masz włączony tryb głośnomówiący i inne osoby wokół słyszą waszą rozmowę. Jeśli musisz przerwać rozmowę, przeproś i zapytaj, czy możesz oddzwonić później.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Ludwig van Beethoven żył w latach 1770-1827. Był kompozytorem niemieckim. Studiował w Wiedniu, gdzie pozostał na stałe – początkowo jako wirtuoz-pianista, a następnie wobec postępującej głuchoty tylko kompozytor. Autor muzyki instrumentalnej, utworów symfonicznych, m.in. “IX Symfonii” ze słynną “Odą do radości” do słów Fryderyka Schillera. Tworzył też uwertury, koncerty i sonaty (“Księżycowa), pieśni. Jest też autorem jednej opery “Fidelio”.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
“Szara Kamienica” w Krakowie usytuowana jest na Rynku (dom nr 6). Budynek powstał w XVI wieku. W narożu wzmocniony jest szkarpą, dach zaś ozdobiony jest attyką. Do środka prowadzi okazały kolumnowy portal z XVII wieku. Kamienica była rezydencją magnackich rodzin, takich jak Zborowscy czy Zebrzydowscy. Budynek był też świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. Tu znajdowała się kwatera sztabu Tadeusza Kościuszki podczas insurekcji w 1794 roku. Podczas powstania krakowskiego w 1864 roku miał tu siedzibę Rząd Narodowy.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
14 lutego obchodzone są “walentynki” czyli święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Żył on w III wieku w Cesarstwie Rzymskim. Z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Jak głosi legenda został uwięziony za sprzeciwienie się cesarzowi. Bohater zmarł 14 lutego.
“Walentynki” są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. W Polsce popularność zyskały w latach 90. XX wieku.
W tym dniu ludzie obdarowują się “walentynkami”. Najczęściej są to życzenia wypisane na kolorowych kartkach, ozdobionych czerwonymi serduszkami. Można też podarować bukiety kwiatów, pluszowe maskotki (bardzo popularne są misie), czekoladki, lizaki w kształcie serca. Kogo obdarowujemy? Tych, których kochamy, lubimy, darzymy przyjaźnią i sympatią.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Humor

Nie było słychać uśmiechu na twarzy Gerwazego.
Kordian przełamał się na szczycie Monte Blanc.
W testamencie Papkin swoją elektryczną gitarę zapisał Klarze.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: