Z życia wzięte – czerwiec
WRZESIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka "Koszmarny Karolek i nawiedzony dom"
Francesca Simon
Tłumaczenie: Maria Makuch
Ilustrował: Tony Ross
Wydawnictwo Znak, Kraków 2002
Wiek: BO

koszmarny-karolek-i-nawiedzony-domFrancesca Simon to amerykańska pisarka znana przede wszystkim z serii powieściowej o koszmarnym Karolku.
Dlaczego Karolek jest koszmarny? Ten niesforny chłopiec lubi denerwować swoich rodziców, którym często brakuje do niego cierpliwości. Jest złośliwy wobec brata – Doskonałego Damianka. Wyprowadza z równowagi nauczycieli. Nie narzeka na brak kolegów – część z nich go lubi, ale są też tacy, którym chłopiec przeszkadza. Co ciekawe koleżanki i koledzy obdarzeni zostali przymiotami, nazwy których rozpoczynają się od pierwszej litery w ich imieniu. Przykładowo: Wredna Wandzia, Ordynarny Olo, Jędzowata Jadzia, Muskularny Miecio, Leniwa Ludka, Mądra Misia, Próżna Pola. Pojawia się też i wychowawczyni Karola, osoba niezwykle wymagająca, czyli pani Kat-Toporska.
Niedorzeczne pomysły Karolka bywają z jednej strony śmieszne, z drugiej zaś wprawiają w osłupienie nie tylko dorosłe osoby.
“Koszmarny Karolek i nawiedzony dom” to 6 tom serii, w skład którego wchodzą 4 opowiadania: “Koszmarny Karolek i czarny fotel”, “Koszmarny Karolek i nawiedzony dom”, “Koszmarny Karolek i kiermasz szkolny”, “Koszmarny Karolek i dobre maniery”.
I tak z opowiadań dowiemy się, jaką rolę odgrywał czarny fotel w sobotnie poranki. Co zrobił Karolek, aby przechytrzyć swojego kuzyna Wyniosłego Wojtusia i pobawić się jego drogimi zabawkami. Jaki skarb zdobył na kiermaszu szkolnym i czy był z niego zadowolony. I wreszcie, w jaki sposób zaprezentował się w programie “Madzia i dobre maniery”.
Dobrej zabawy!

Zdać, ale jak (porady nauczycieli): lista lektur obowiązkowych omawianych w całości z poziomu podstawowego w LICEUM

Poniżej lista lektur (epickich i dramatycznych) poznawanych w liceum. Na egzaminie maturalnym obowiązuje znajomość całego tekstu.

1. Jan Parandowski “Mitologia, część I, Grecja”
2. Sofokles “Antygona”
3. Jan Kochanowski “Odprawa posłów greckich”
4. William Szekspir “Makbet”
5. Molier “Skąpiec”
6. Adam Mickiewicz “Konrad Wallenrod”
7. Adam Mickiewicz “Dziady” część III
8. Juliusz Słowacki “Kordian”
9. Bolesław Prus “Lalka”
10. Eliza Orzeszkowa “Gloria victis”
11. Henryk Sienkiewicz “Potop”
12. Fiodor Dostojewski “Zbrodnia i kara”
13. Stanisław Wyspiański “Wesele”
14. Stefan Żeromski “Przedwiośnie”
15. Tadeusz Borowski “Proszę państwa do gazu”, “Ludzie, którzy szli”
16. Gustaw Herling-Grudziński “Inny świat”
17. Hanna Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem”
18. Albert Camus “Dżuma”
19. George Orwell “Rok 1984”
20. Sławomir Mrożek “Tango”
21. Marek Nowakowski “Raport o stanie wojennym” (wybrane opowiadanie), “Górą Edek” (z tomu “Prawo prerii”)
22. Jacek Dukaj “Katedra” (z tomu “W kraju niewiernych”)
23. Andrzej Stasiuk “Miejsce” (z tomu “Opowieści galicyjskie”)

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszZakończenie roku szkolnego to ważna uroczystość nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.
Warto w tym dniu założyć strój galowy, czyli dziewczyny – białe bluzki, granatowe lub czarne spódnice, chłopcy – białe koszule, ciemne spodnie (mogą być dżinsy). W niektórych szkołach wymagane jest zakładanie krawatów z logo placówki. Galowy strój jest wyrazem szacunku nie tylko dla grona pedagogicznego, ale także dla całej szkolnej społeczności. Toteż strój sportowy na tego typu uroczystość nie jest najlepszym wyborem.
Warto też mieć papierową teczkę, ale o twardych okładkach, aby móc do niej włożyć świadectwo. Jest to nie tylko urzędowy dokument, ale też stanowi dowód naszych szkolnych osiągnięć. I nie jest ważne, czy na świadectwie są tylko najwyższe oceny.
W dobrym tonie jest, aby dyrektorowi i wychowawczyni/wychowawcy podarować bukiet kwiatów od klasy. Także i pozostałym uczącym nas nauczycielom powinno się podziękować za całoroczną pracę i wręczyć bukieciki kwiatów. Wdzięczność powinno się także okazać pozostałym pracownikom szkoły.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Gabriel Garcia Marquez żył w latach 1927 – 2014. To kolumbijski powieściopisarz. Był jednym z twórców realizmu magicznego, w którym elementy realne ściśle połączone są z wytworami zmysłowej fantazji poetyckiej. W 1982 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jego powieść “Sto lat samotności”, tematem której jest życie wyimaginowanej osady Macondo, uchodzi za symboliczny skrót dziejów Ameryki Łacińskiej.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Kościół św. Wojciecha w Krakowie jest niewielką budowlą położoną we wschodnim narożniku Rynku. Świątynia powstała na przełomie XI i XII wieku. Została zbudowana na planie kwadratu z białej kostki kamiennej. Od strony południowej dostrzec można portal i okienko romańskie. Oblicze świątyni uległo zmianie w XVII i XVIII wieku, kiedy to została zbarokizowana. Wtedy m.in. budynek kościoła zwieńczyła kopuła i wytynkowano romańskie mury.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W dawnych czasach chłopi nie mieli łatwego życia. Mężczyźni spędzali większość czasu pracując w polu. Kobiety zajmowały się domem. Dzieci nie chodziły do szkoły. Chłopcy pomagali w pracy w polu, a dziewczynki uczyły się prząść, szyć i gotować. Jedynymi dniami wolnymi od pracy były niedziele i święta religijne. Rozrywkę zaś stanowiły miejscowe targi.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Wyspiański w “Weselu” rzuca wadami narodowymi prosto w twarz.
“Chłopi” są epopeją, która należy do grubych.
Pani Dulska miała na sobie stary szlafrok i papiloty do kolan.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: