Z życia wzięte – wrzesień
PAŹDZIERNIK 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) - jak zaplanować naukę z języka polskiego przed maturą

po-co-sie-uczymyZaplanowanie nauki z języka polskiego przed maturą jest, moim zdaniem, nie tylko sensowne, ale konieczne. Pozwala uporządkować materiał, którego jest dość dużo, a to z kolei sprawi, że nie będziesz chaotycznie przygotowywać się do matury, dzięki temu zniwelujesz w jakimś stopniu stres.

Moja propozycja jest następująca:

1.Przygotuj spis lektur, żeby o żadnej z nich nie zapomnieć. Zwróć uwagę na te, które trzeba znać we fragmentach, jak i te, które obowiązują w całości, gdyż więcej czasu trzeba będzie poświęcić tym drugim.

2. Warto najpierw przeczytać opracowania, a później teksty właściwe. Dzięki takiej kolejności powtórzysz najważniejsze kwestie związane z daną lekturą.

3. Epoki powtarzaj chronologicznie. W ten sposób dokładniej uporządkujesz i usystematyzujesz materiał, co jest ważne zarówno przy rozwiązywaniu testu historycznoliterackiego jak i pisaniu wypracowania.

4. Planując powtórki uwzględnij dni wolne, takie jak święta czy ferie, a także nieprzewidziane sytuacje losowe.

5. Nie panikuj, jeśli z jakiegoś powodu wybijesz się z powtórkowego rytmu. Zaległości postaraj się nadrobić w wolnej chwili. Najważniejsze, żeby iść do przodu.

6. Warto zaopatrzyć się w repetytorium. Ogranicz się do jednego, ale kompletnego, czyli takiego, który zawiera nie tylko teorię, ale też i zadania do rozwiązania. Powtórzysz nie tylko wiadomości, ale też poćwiczysz umiejętności ich praktycznego zastosowania.

7. W swoim planerze znajdź też czas na rozwiązywanie arkuszy maturalnych. Są one dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

8. Dobrym ćwiczeniem jest rozwiązywanie quizów, które nie są tak czasochłonne, a dzięki nim też możesz powtórzyć najważniejsze wiadomości.

Powodzenia!

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszJak zachować się w nowej szkole?
Bądź sobą. Nie naśladuj ślepo innych, zwłaszcza tych, którzy imponują swoją rzekomą „dorosłością”.
Nie ograniczaj kontaktów towarzyskich tylko do kolegów z klasy. Spotykaj się z przyjaciółmi ze szkoły podstawowej, podwórka. Poszerzaj krąg swoich znajomych np. zapisując się na dodatkowe zajęcia w domu kultury, klubie sportowym.
Nigdy nie zgadzaj się na przemoc czy to fizyczną, czy to psychiczną wobec siebie, ale też i innych. Poinformuj o takiej sytuacji wychowawcę, szkolnego pedagoga, dyrektora. Masz prawo domagać się całkowitej dyskrecji.
Bądź aktywny na lekcjach, zgłaszaj się do zadań dla chętnych. Zdobycie dobrej opinii u nauczycieli na pewno ułatwi ci życie.
Ucz się systematycznie.
Nie zniechęcaj się, jeżeli otrzymasz gorszy stopień. Pracuj na miarę swoich możliwości i nie osiadaj na laurach.
Wykorzystaj pobyt w liceum na odkrywanie swoich mocnych stron i zainteresowań. Może ci to pomóc wybrać w przyszłości drogę zawodową.
…………………………………………………………………………………………………..
Margaret Thatcher żyła w latach 1925-2013. Była brytyjską chemiczką, prawniczką i politykiem. W 1979 roku jako pierwsza kobieta została premiereką Wielkiej Brytanii. Urząd ten sprawowała do 1990 roku. Była najdłużej urzędującym nieprzerwanie brytyjskim premierem w XX wieku.
…………………………………………………………………………………………………..
Na parterze wawelskiego zamku znajdowały się mieszkania królewskich wielkorządców. Na pierwszym piętrze były prywatne pokoje królewskie, a komnaty usytuowane na drugim piętrze miały charakter reprezentacyjny. Stropy w wawelskich komnatach są przeważnie belkowane i kasetonowe. Sale na drugim piętrze mają swoje nazwy, które odwołują się do tematyki fryzów biegnących pod stropami. Możemy zatem wyróżnić następujące sale: „Turniejową”, „Pod Przeglądem Wojsk”, „Pod Zodiakiem”, „Pod Planetami”, „Bitwy pod Orszą”, „Pod Orłem”. Najważniejszymi komnatami znajdującymi się na drugim piętrze są Sala Poselska i Sala Senatorska. W pierwszej z nich król przyjmował poselstwa zagraniczne oraz odbywały się uroczyste posiedzenia Sejmu. Kasetonowy strop w tej sali wypełniony jest trzydziestoma rzeźbionymi głowami, które przedstawiają ówczesnych władców, dworzan, żołnierzy. W Sali Senatorskiej odbywały się posiedzenia Senatu. Tutaj także miały miejsca wesela władców, uczty, bale, widowiska teatralne.
………………………………………………………………………………………………
Nakrycie głowy średniowiecznej zamężnej kobiety stanowiła biała płócienna chustka z zakrywającą policzki drugą chustką zwaną podwiką. Dziewczęta nosiły na głowach opaski z przyszytymi na skroniach kabłączkami. Ozdobą męskiej głowy były duże strojne kapelusze.
…………………………………………………………………………………………………..
Humor

Bogumił i Barbara zawsze znajdą sposób, aby się całkowicie załamać.
Społeczeństwo w „Przedwiośniu” jest przeżarte głodem.
Hugo Kołłątaj najlepiej pracował w swojej kuźni.
(źródło: „Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: