Z życia wzięte – styczeń
WRZESIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Po co się uczymy

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) – streszczenie jako jedna z form notatki

po-co-sie-uczymyStreszczenie jest to krótkie, zwięzłe i chronologiczne przedstawienie najważniejszych składników treści utworu. Czym się charakteryzuje?

  • Nie przytaczamy dialogów, tylko krótko podajemy ich treść.
  • Unikamy opisów.
  • Stosujemy wyrażenia o szerszym znaczeniu (np. zamiast pomidory, ogórki, marchewki piszemy warzywa).
  • Stosujemy wyrazy oddające następstwo czasowe (np. następnie, po chwili, później) – dzięki temu tekst jest spójny.
  • Piszemy w sposób jasny i zwięzły.
  • Nie zamieszczamy własnych uwag i opinii.

Przykładowe streszczenie legendy „O złotej kaczce”
W Warszawie żył biedny szewc o imieniu Lutek. Pewnego razu usłyszał opowieść o złotej kaczce, która mogła dać człowiekowi ogromne bogactwa. W noc świętojańską Lutek wszedł do lochów zamczyska i zobaczył na jeziorze złotą kaczkę. Była to zaklęta księżniczka. Dała mu sto dukatów, które miał wydać tylko na własne potrzeby. Lutek bardzo się ucieszył. Kupił sobie wytworne ubranie, zjadł obfity posiłek, pojechał za miasto na wycieczkę, poszedł do teatru. Kiedy zapadł wieczór, zobaczył starego, głodnego żołnierza, proszącego o pomoc. Szewczyk ulitował się nad nim i dał mu resztę swoich pieniędzy. Wtedy pojawiła się zła księżniczka i powiedziała, że Lutek nie otrzyma bogactwa, bo złamał przyrzeczenie. Po upływie pewnego czasu szewczyk dzięki swojej pracy został majstrem, założył rodzinę i żył szczęśliwie.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszNierzadko zdarzają się w życiu sytuacje konfliktowe, które musimy w jakiś sposób rozwiązać. Najlepiej w taki, żeby żadna ze stron sporu nie poczuła się za bardzo dotknięta czy poniżona. Nie jest to łatwe zadanie. Jednak, aby zażegnać nieporozumienie i nie dopuścić do jego eskalacji, unikać należy dolewania oliwy do ognia, czyli podsycania zatargu, a zastosować zasadę złotego środka.
Drobiazgi puszczać mimo uszu, nie wykłócać się o sprawy mało ważne.
W kwestiach istotnych odzywać się spokojnie, bez jadu, bez pretensji.
W kwestiach poważniejszych strać się nie występować samotnie, skuteczniej jest mieć sojuszników.
Zawsze dopominać się o coś, a nie występować przeciw komuś.
Chcąc załatwić jakąś sprawę, nie nastawiać do siebie wrogo osoby, od której to zależy.
…………………………………………………………………………………………………..
Karol Dickens żył w latach 1812-1870. Był angielskim powieściopisarzem. Stworzył cykl obrazków rodzajowych „Klub Pickwicka” arcydzieło humoru ukazujące obyczajowość ówczesnej Anglii. Zapewniło mu to wielką popularność i warunki do spokojnego uprawiania pisarstwa.
Inne znane i popularne utwory tego pisarza to m.in. „Oliver Twist”, „David Copperfield”, „Mała Dorrit”, Opowieść wigilijna”, „Świerszcz za kominem”.
………………………………………………………………………………………………….
Brama Wyżynna w Gdańsku została zbudowana w XVI wieku. Prowadzi do Głównego Miasta od strony zachodniej. W dolnej części bramy znajdują się trzy arkadowe wejścia (dwa boczne zamurowane). Ozdobą górnej części jest rozbudowana płaskorzeźba o tematyce heraldycznej – pośrodku umieszczono herb Polski trzymany przez dwa anioły, po lewej stronie przedstawiono herb Gdańska podtrzymywany przez lwy, a po lewej stronie umieszczono herb Prus trzymany przez dwa jednorożce.
………………………………………………………………………………………………….
Celtowie mieli wspaniałych poetów i muzyków. Wyrabiali także pięknie zdobione przedmioty z metali. Bogaci wojownicy mieli ozdobne tarcze, na ramionach często nosili złote bransolety (naramienniki), a na szyi delikatnie grawerowane naszyjniki, nazywane torkwes. Broń i biżuterię zdobiono geometrycznym ornamentem.
………………………………………………………………………………………………….

Humor

Urodził się pod szczęśliwą plandeką.
Wszelkie konfederacje i rozkosze były szkodliwe dla kraju.
Parlament angielski jest piętrowy, bo składa się z izby wyższej i niższej.
(źródło: „Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: