Z życia wzięte
MAJ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszKasztany zakwitają, a to oznacza, że maturę czas zacząć. Temu wydarzeniu towarzyszą duże emocje. Miotasz się i popadasz w skrajności. Raz wydaje ci się, że materiał opanowałaś na blaszkę, aby za chwilę z przerażeniem stwierdzić, że nie pamiętasz najprostszych wiadomości.
Co zrobić, aby przetrwać czas egzaminów maturalnych? Poświęć czas na drobne powtórki, porządkowanie notatek, gdyż nie jest to pora na intensywną naukę. Dobrze się wysypiaj. Nie spożywaj dużej ilości kawy i napojów zawierających spore dawki cukru. Pij duże ilości wody mineralnej. Nie przejadaj się, a chipsy zastąp owocami i warzywami. W wolnym czasie idź na spacer, na basen, posłuchaj ulubionej muzyki, spotkaj się z przyjaciółmi. Na egzamin przybądź odpowiednio wcześnie, gdyż spóźnienie może mieć dla ciebie przykre konsekwencje. Wejdź do sali z pozytywnym nastawieniem. To pomaga!
…………………………………………………………………………………………………
Hipokrates żył w latach ok. 460-370 p.n.e. Pochodził z małej greckiej wyspy Kos. Jest określany ojcem medycyny. Podobnie, jak współcześni lekarze, nakazywał prowadzenie kart chorobowych i notowanie, kiedy terapia przyniosła dobre skutki, a kiedy nie. Uważał, że natura ma bardzo dużą moc uzdrawiającą. Stosował niewiele leków. Zalecał terapię polegającą np. na ciepłych kąpielach relaksujących. Preferował proste diety. Ponadto uważał, że choroby mają przyczyny naturalne i nie są karą boską. Współcześni młodzi medycy składają tzw. przysięgę Hipokratesa, że zawsze będą kierować się dobrem pacjenta.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Do XVIII wieku dworki budowano z drewna, głównie z sosny lub modrzewia. Potem zaczęły pojawiać się budynki podmurowywane lub murowane. Stawiane były zwykle na wzniesieniu w nasłonecznionym miejscu, aby zabezpieczyć je przed wilgocią. Ozdobą domostwa był ganek. Dworek otoczony był ogrodem. Rosły tam zazwyczaj warzywa, drzewa owocowe, lecznicze zioła, kwiaty. Droga do dworu wiodła pomiędzy szpalerem specjalnie zasadzonych drzew. Dziedziniec przed frontem posiadłości otaczały krzewy i żywopłoty. Najważniejszą częścią wnętrza dworku był salon, do którego prowadziła obszerna sień. Po bokach salonu znajdowały się pokoje. Pomieszczenia te były dekorowane, m.in. sufity i ściany malowano lub ozdabiano sztukateriami. W pokojach znajdowały się piece z kolorowych kafli, ozdobne skrzynie, kredensy, stoły, ławy, lichtarze. Na ścianach wisiały kobierce lub skóry zwierząt, przeróżne trofea a także portrety przodków.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Zalążkiem hoteli były położone przy trasach przelotowych gospody, w których podróżni zatrzymywali się na nocleg. W Warszawie pierwsze hotele pojawiły się już pod koniec XVII wieku. U schyłku XVIII stulecia w Polsce funkcjonowała już spora sieć hoteli o różnym standardzie. Jedne przeznaczone były dla ludzi zamożnych, inne zaś dla uboższych.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Humor

Mickiewicz swoje wiersze pisał również prozą.
Słowacki zakochał się w twórczości profesora uniwersytetu Ludwice.
Wiersze, które pisała Maria Konopnicka, przedstawiały obraz nędzy i rozpaczy.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: