Z życia wzięte – czerwiec
LIPIEC 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszKażdy chce być lubiany, mieć kolegów i koleżanki, z którymi można iść do kina, na spacer, dzielić się radościami czy troskami. Niektórym łatwo przychodzi zawieranie znajomości, inni zaś mają z tym trudności. Co zrobić, aby zdobyć przyjaciół i utrzymać z nimi dobre relacje?
Staraj się zachować pogodne usposobienie. Nie obarczaj dopiero co poznanej osoby swoimi kłopotami. Okazuj innym swoją sympatię, np. powiedz coś miłego na temat wyglądu. Jeśli ktoś potrzebuje twojej pomocy, udziel mu jej. Nie zachowuj się jednak wyniośle, ale wyświadcz przysługę mimochodem. Nie skupiaj się tylko na sobie, ale porozmawiaj o pasjach, zainteresowaniach innej osoby. W kontaktach z innymi ludźmi zachowuj się autentycznie. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.
…………………………………………………………………………………………………..
Robert Watson-Walt był szkockim fizykiem, żyjącym a latach 892-1973. Jako pierwszy stworzył system zwany radarem, co oznaczało radiowe wykrywanie i ustalanie odległości. Jak działa radar? Urządzenie wysyła fale radiowe, które odbijają się od napotkanych obiektów. Sposób odbicia wskazuje na odległość, prędkość i kierunek obiektu. Ten uczony po raz pierwszy wykorzystał fale radiowe do wykrywania sztormów zagrażających samolotom. W 1935 roku zbudował system radarowy dalekiego zasięgu. System ten miał olbrzymie znaczenie w czasie II wojny światowej, kiedy to rozegrała się słynna „bitwa o Anglię”.
………………………………………………………………………………………………….
Kopalnia soli w Wieliczce jest unikatowym zabytkiem. Można oglądać kaplice i komory wydrążone w kruszcu solnym. Jedną z najpiękniejszych jest kaplica świętej Kingi. W tej kaplicy znajdują się liczne rzeźby i płaskorzeźby wykonane z soli, a związane są z życiem świętych oraz przedstawiają sceny biblijne. W komorach można podziwiać wykute w soli postacie, które obrazują dawne zajęcia górników oraz ich życie codzienne. Niektóre komory poświęcone są wybitnym Polakom, np. Kazimierzowi Wielkiemu, Mikołajowi Kopernikowi, Stanisławowi Staszicowi, Józefowi Piłsudskiemu. Atrakcją kopalni są solankowe jeziora, stalaktyty (nacieki jaskiniowe w kształcie wydłużonego sopla biegnące od stropu do podłoża), stalagmity (nacieki jaskiniowe biegnące od podłoża do stropu jaskini). Kopalnia ma też walory zdrowotne. Pobyt pod ziemią jest szczególnie zalecany dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i z alergią.
………………………………………………………………………………………………….
Wianki związane są z obrzędami świętojańskimi, które mają miejsce w najkrótszą noc w roku, jaka przypada z 23 na 24 czerwca. W dawnych czasach w tę właśnie noc na wzgórzach rozpalano ogniska, zwane sobótkami, wokół których tańczyły dziewczęta, śpiewając pieśni o miłości. W tę magiczną noc szukano cudownego kwiatu paproci, który miał kwitnąć tylko o tej porze. Ten, kto go znalazł mógł liczyć na szczęście, bogactwo i cieszyć się zdrowiem. Obrzęd puszczania wianków na wodę zachował się do czasów obecnych. Do deseczki z przymocowaną zapaloną świeczką przywiązuje się kwiaty polne i ogrodowe. Taki wianek puszcza się na wodę. Z tym związana jest też wróżba. Otóż ta dziewczyna, której wianek najszybciej dopłynął do drugiego brzegu, jeszcze w tym samym roku miała wyjść za mąż. Jeżeli wianek zatonął lub zgasła świeczka, to jego właścicielkę czekać miały kłopoty, smutki i nieszczęśliwa miłość.
……………………………………………………………………………………………………
Humor

Łokietek był tak mały, że ledwo mieścił się w szczelinach Ojcowa.
Większość ryb żyje w wodzie.
Michał Anioł rzeźbił w murze.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: