Z życia wzięte – wrzesień
MARZEC 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka: wiersz na rok szkolny (i nie tylko)
Wyboru dokonała autorka bloga
Wiek: BO

Julian Tuwim
„Nauka”

Nauczali mnie mnóstwa mądrości,
Logarytmów, wzorów formułek,
Z kwadracików, trójkącików i kółek
Nauczali mnie – nieskończoności.

Rozprawiali o cudach przyrody,
Poznawałem różne tajemnice:
W jednym szkiełku – życie w kropli wody,
W drugim zaś – kanały na księżycu.

Mam tej wiedzy zapas nieskończony:
2(pi)r, H2SO4,
Jabłka, lampy Crookesy, Newtony,
Azot, wodór, zmiany atmosfery…

Wiem o kuli napełnionej lodem,
O bursztynie, gdy się go pociera,
Wiem, że ciało zanurzone w wodzie
Traci tyle, ile … et cetera.

Ach, wiem jeszcze, że na drugiej półkuli
Słońce świeci, gdy u nas jest ciemno.
Różne rzeczy do głowy mi wkuli,
Tumanili nauką daremną.

I nic nie wiem, i nic nie rozumiem,
I wciąż wierzę biednymi zmysłami,
Że ci ludzie na drugiej półkuli
Muszą chodzić do góry nogami.

I do dziś mam taką szkolną trwogę.
Bóg mnie wyrwie, a stanę bez słowa.
Panie Boże – odpowiadać nie mogę,
Ja – wymawiam się, mnie boli głowa.

Trudna lekcja, nie mogłem od razu,
Lecz nauczę się, po pewnym czasie.
Proszę, zostaw mnie na drugie życie,
Jak na drugi rok w tej samej klasie.

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) – o różnych formach przygotowywania się do egzaminów

Samodzielne przygotowywanie się do egzaminów, udział w kursach czy może indywidualne korepetycje? Na tak postawione pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież dla każdego coś dobrego, a nawet innego.
Jak pokrótce, moim zdaniem, rzeczy się mają.

po-co-sie-uczymy1. Samodzielne przygotowywanie się do egzaminów. Ta forma pozwala na oszczędności finansowe. Chociaż trzeba się zaopatrzyć w pomoce edukacyjne, w tym repetytoria. Czym kierować się przy wyborze repetytoriów przeczytać można TUTAJ.
Ta forma pracy wymaga samodyscypliny, bo nad nauką trzeba czuwać samemu. Nie oznacza to jednak, że takiej umiejętności nie można w sobie wyrobić. Przy samodzielnym przygotowywaniu się do egzaminów sporym utrudnieniem może być brak osoby, która sprawdzi nasze wypracowania. Oczywiście nie chodzi o zadania pisane w ramach szkolnych lekcji (te sprawdzi nauczyciel), ale o te, które powinno się pisać dodatkowo. Może koleżanka o sporych zdolnościach polonistycznych wyświadczy przysługę i rzuci okiem na nasze pisemne zadania, ale musimy mieć świadomość że i ona też przecież przygotowuje się do egzaminów i nie będzie w stanie poświęcić nam zbyt dużo czasu. W tym miejscu chciałabym podkreślić, że bez względu na okoliczności nie powinno się rezygnować z pisania wypracowań, bo jest to doskonała forma ćwiczenia tej, jakże istotnej, umiejętności.

2. Dobrym rozwiązaniem są kursy czy to stacjonarne, czy online. Wymagają one nieco większych nakładów finansowych. Warto zwrócić uwagę na liczebność kursantów w grupie, bo zbyt duża ilość osób może zakłócić nam komfort nauki. Na kursach prowadzonych przez specjalistów na pewno powtórzysz najważniejsze wiadomości. Nie musisz się zastanawiać czy ta informacja jest ważna, czy nie, jeśli prowadzący ją przekazuje, to znaczy, że trzeba ją zapamiętać. Udział w kursie sprawi, że twoje wiadomości zostaną uporządkowane. Decydując się na tę formę przygotowania do egzaminów, warto zwrócić uwagę czy oferowane zajęcia obejmują tylko teorię, czy też kursanci będą pisać wypracowania sprawdzane przez nauczyciela.

3. Korepetycje indywidualne to spersonalizowana forma przygotowania do egzaminów. Korepetytor opiekując się konkretnym uczniem może efektywniej z nim pracować, wspierać jego indywidualną naukę i na bieżąco weryfikować jej rezultaty. Korepetycje indywidualne wymagają większych nakładów finansowych niż przykładowo udział w kursie, ale decydując się na tę formę przygotowania mamy zagwarantowane i materiały edukacyjne opracowane przez nauczyciela i sprawdzanie wypracowań w zasadzie w nieograniczonej ilości.

A zatem przed egzaminami warto wybrać odpowiednią dla siebie formę przygotowania, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszW czym nosić podręczniki? Na tak zadane pytanie można odpowiedzieć – w tornistrze lub w plecaku. Co prawda rok szkolny już się rozpoczął, ale nie jest za późno, żeby ewentualnie zmienić plecak czy tornister. I w tym miejscu spokojnie warto się zastanowić nad wyborem uczniowskiej teczki. Zbyt ciężkie i źle dobrane plecaki mogą być przyczyną wad postawy. Uczniowie są narażeni na różne dolegliwości, jak chociażby boczne skrzywienie kręgosłupa, zmiany przeciążeniowe w stawach. Plecak czy tornister powinien być lekki. Warto wybrać torbę z cienkiego materiału, ale koniecznie powinna być wodoodporna i łatwa do utrzymania w czystości. Zarówno plecak jak i tornister powinny mieć usztywnioną tylną ściankę oraz szerokie i wyściełane miękkim materiałem szelki, które trzeba wyregulować, aby teczka przylegała do pleców. Tornister czy plecak powinny być praktyczne, czyli mieć sporo pojedynczych przegródek, kieszonek. To ułatwi utrzymanie w nich porządku. Dno powinno być wzmocnione i koniecznie wodoodporne. Dobrze jest, jeśli plecak ma zewnętrzne kieszenie np. na bidon. Pomocny bywa wygodny uchwyt do niesienia torby w ręku. Plecak powinien być wyposażony w odblaski.
…………………………………………………………………………………………………..
Johannes Kepler żył w latach 1571-1630. Urodził się w Niemczech. Pracował nad orbitami planet. Dowiódł, że choć planety rzeczywiście poruszają się wokół Słońca, ich drogi nie są idealnymi kołami, lecz elipsami. Udowodnił też, iż prędkość ruchu planet jest różna, stosownie do ich odległości od Słońca. Zorientował się także, że Słońce ma bardzo duży wpływ na ruch planet.
…………………………………………………………………………………………………..
Willa Sovoye znajduje się we Francji. Budynek został wzniesiony w latach 1982-1930 według projektu architekta Le Corbusiera. Budowla usytuowana jest w otoczeniu przyrody. Aby nadać jej wrażenie lekkości, stoi na słupach. Ma płaski dach z tarasem. Charakteryzuje się dużymi szerokimi oknami. Elewacja budowli pozbawiona jest ozdób. Pierwszy właściciel willi nazywał się Sovoye i stąd wzięła się nazwa tej budowli.
…………………………………………………………………………………………………..
Ludzie z epoki kamiennej polowali na dzikie zwierzęta, którymi się żywili. Jednym z największych zwierząt, na które polowali, był mamut. Żadna część ciała zwierzęcia nie mogła się zmarnować – mięsa wystarczało dla gromady ludzi na kilka tygodni, z futra robiono namioty i ubrania, a z kłów i kości budowano chaty i wyrabiano biżuterię.
…………………………………………………………………………………………………

Humor

Antygona zakończyła swoje życie śmiercią.
Na chłopa padały ranne rosy i nie pytały, czy mu zimno.
Lawa Wezuwiusza tak dalece zakonserwowała wszystko w Pompei, że znaleziono tam kobiety w trakcie szydełkowania na drutach

(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: