Listy Grudzień
MAJ 2024
Klasowe mikołajki

Jak co roku w naszej klasie przed mikołajkami odbyło się losowanie. Miałam pecha, bo trafił mi się kolega, a ja tak chciałam kupić prezent mojej przyjaciółce. Jeszcze sobie pomyśli, że może mi na nim w szczególny sposób zależy. Nie wiem, co ma m robić w tej sytuacji. Może powinnam się z kimś wymienić losami.

Polski online 

To byłoby bardzo niegrzeczne z Twojej strony. Jeśli kolega dowiedziałby się o tym, byłoby mu przykro, a przecież klasowe mikołajki powinny być radosne. Pomyśl też, jak Ty czułabyś się, gdyby ktoś z różnych przyczyn nie chciał kupić dla Ciebie prezentu. Ponadto podarowanie koledze mikołajkowe upominku nie oznacza, że potraktuje Cię jak swoją sympatię. Kup prezent, ładnie go zapakuj i podaruj od … św. Mikołaja.

Gwiazdkowy prezent

Boże Narodzenie spędzamy w rodzinnym domu mojej mamy. Do stołu wigilijnego zasiada około dziesięciu osób w różnym wieku, od babci i dziadka do przedszkolaka. Chciałabym dla każdej z nich przygotować jakiś upominek, oczywiście na miarę moich finansowych możliwości. Jakie wybrać prezenty?

Polski online

Obdarowywanie bliskich osób drobnymi upominkami gwiazdkowymi na pewno przyniesie im wiele radości, a i Tobie sprawi przyjemność. Możesz podarować m.in. bombki, które odzwierciedlają zainteresowania Twoich bliskich, przykładowo, ktoś jest miłośnikiem kotów, sprezentuj mu bombkę w kształcie kota. Albo elegancką papeterię, albo breloczek, albo książkę. Na pewno nie kupuj prezentów, które przypominałyby obdarowanemu o jego niedoskonałościach albo takich, które kiedyś otrzymałaś, a teraz nie wiesz, co z nimi zrobić. Podarunki należy ładnie i schludnie zapakować.

Porządki

Chodzę do III klasy gimnazjum i mam sporo nauki. Po lekcjach dwa razy w tygodniu idę na trening piłki siatkowej, raz – na basen, a raz na zajęcia plastyczne. Jestem zmęczona. W soboty chciałabym odpocząć. Jednak mama stwierdziła, że muszę posprzątać swój pokój i to właśnie w sobotę, bo wtedy będą generalne porządki w domu. A ona sama nie da rady, bo też jest zmęczona. Odmówiłam, ale teraz panuje w domu nieznośna atmosfera.

Polski online

Takie czasy, że nie tylko dorośli mają sporo zajęć, ale też i nastolatki. Masz prawo do odpoczynku po nauce i zajęciach dodatkowych. Jednak powinnaś też zrozumieć mamę, która oprócz pracy zawodowej zajmuje się codziennie prowadzeniem domu. Z tego co piszesz, sprzątanie pokoju zajęłoby Ci tylko jedną sobotę. Można przeżyć. Nie powinnaś dąsać się na mamę, tylko szybko i sprawnie wykonać to, o co Cię poprosiła. Wtedy atmosfera w domu ulegnie poprawie na lepsze. A co najważniejsze będziesz mieszkać w czystym pokoju.

Nie pożyczaj

Moja koleżanka zawsze, no prawie zawsze, podjada ode mnie, i nie tylko, kanapki. Kiedy chcę ją poczęstować drugim śniadaniem, mówi, że nie ma takiej potrzeby, bo wtedy zjadłaby jeden rodzaj kanapki, a tak ma szeroki wybór. Na moje uwagi, że takie zachowanie jest nie tylko niehigieniczne, ale może zaszkodzić zdrowiu, zbywa mnie śmiechem.

Polski online

Koleżanka zachowuje się nieodpowiedzialnie. Ze względów higienicznych, a także i zdrowotnych nie powinno się korzystać z rzeczy osobistych kogoś innego. Nie chodzi ty tylko o podjadanie kanapek, ale także używanie wspólnych szczotek do włosów, ręczników, szczoteczek do zębów czy kosmetyków. Nie wolno też przymierzać biżuterii a zwłaszcza kolczyków. Nie powinno ubierać się cudzych bluzek czy swetrów, ani na chwilę nie wkładać trampek czy balerinek innej osoby.

Sukces

Jestem w liceum. Przede mną matura, a w planach studia. Marzę o dziennikarstwie, bo jest to moją pasją. W szkole razem z kilkoma osobami prowadzimy gazetkę szkolną. Nie wiem, czy dam sobie radę na tym kierunku, a nie chciałabym się rozczarować.

Polski online

Pierwszym krokiem do sukcesu jest robić to, co się kocha. Trzeba też wierzyć, że jest się dobrym w tym, co się wykonuje. Na pewno przydadzą się takie cechy jak kreatywność, pracowitość, upór i konsekwencja. Warto poszerzać swoją wiedzę, przykładowo poprzez uczestnictwo w kołach naukowych. No i cierpliwość, bo bez tego trudno jest marzyć o sukcesach nie tylko na studiach, ale także w pracy czy codziennym życiu.