Listy – styczen
MAJ 2024
Powitanie

Odwiedziłem moją koleżankę z klasy, Anię. Na progu mieszkania przywitała mnie jej babcia. Powiedziałem “Dzień dobry” i pierwszy wyciągnąłem do starszej pani rękę. Babcia Ani zawahała się, zanim odwzajemniła uścisk. Czyżbym popełnił gafę?

Polski online 

Niestety, tak. Chociaż uścisk ręki na powitanie na pozór wydaje się czynnością nieskomplikowaną, to wymaga taktu. Zawsze osoba starsza podaje rękę młodszej, kobieta – mężczyźnie. W Twoim przypadku, jako że jesteś młodym chłopakiem powinieneś poczekać, aż babcia koleżanki pierwsza wyciągnie dłoń, żeby Cię powitać.

Po posiłku

Razem z rodzicami byliśmy na obiedzie u cioci i wujka. Po deserze, który zjadłam jako pierwsza, wstałam od stołu, bo chciałam pobawić się z ich pieskiem. Wtedy ciocia powiedziała, że moje zachowanie było niezbyt grzeczne.

Polski online

Spożywanie posiłków powinno być przyjemnością. Wymaga też taktu, aby wspólne siedzenie przy stole dla nikogo nie było udręką. I nie chodzi też tylko o to, w jaki sposób je się posiłki. Chociaż to jest bardzo ważne. Otóż od stołu odchodzi się wtedy, gdy wszyscy skończą jeść. Wtedy można podziękować za jedzenie i wspólne spędzenie czasu przy stole. Przy czym nie należy nikogo popędzać do szybkiej konsumpcji. Trzeba cierpliwie poczekać.

Mówienie

Koleżanka mojej mamy ilekroć coś do niej mówię, to zawsze dopytuje mnie po kilka razy, żebym powtórzył to, co powiedziałem. Czasami nie mam ochoty jej odpowiadać. Nie wiem czy mówię niewyraźnie, czy może ona ma jakieś problemy ze słuchem.

Polski online

Mówienie jest czynnością wymagającą od nas pewnego wysiłku. Przede wszystkim wymawiaj słowa wyraźnie. Nie połykaj sylab ani nie mamrocz pod nosem. Chociaż nie mów też za głośno. Odpowiadaj całymi zdaniami. Staraj się także mówić poprawnie. Wyrażaj się gramatycznie. Nie używaj wyrazów, których znaczenia i wymowy nie jesteś pewien.

Korespondencja

Moja siostra pokłóciła się ze mną. Nazwała mnie osobą niewychowaną. Stało się tak, gdy nie wylogowała się i mogłam przeczytać jej maile. Nie za bardzo rozumiem jej złość, bo przecież nie były to listy miłosne, ale zwykłe maile od jej znajomych.

Polski online

Trzeba stanowczo podkreślić, że cudza korepetycja jest nietykalna. Czytanie cudzej korespondencji to tak, jakbyś przeszukiwała kieszeń czy torebkę osoby postronnej. Nie wolno nam też otwierać cudzych listów. Jeśli przez przypadek w naszych rękach znajdzie się nie nasz list, to nie odczytujemy go publicznie ani też nie komentujemy jego treści. W tym przypadku winni są nie tylko ci, którzy czytają, ale także ci, którzy słuchają, śmieją się i nie protestują. Najlepiej takich rzeczy nie trzymać w otwartych szufladach, no i nie przynosić ich do szkoły. Dobrze jest też listów miłosnych nie pisać pod ławką.

Spacer z psem

Mam psa rasy york. Jak codziennie wyszłam z nim na spacer. Pogoda była bardzo brzydka – plucha, zimno, wietrznie. Kiedy mój piesek załatwił swoją potrzebę fizjologiczną, szybko pobiegliśmy do domu. Nie posprzątałam po nim nieczystości, ale doszłam do wniosku, że deszcz to wszystko zmyje po tak małym psie. Widziała mnie sąsiadka, która następnego dnia zwróciła mi uwagę, że zawsze trzeba utrzymywać porządek po swoim pupilu.

Polski online

Sąsiadka miała rację i słusznie zwróciła Ci uwagę. Po naszych pupilach, nawet tych najmniejszych, należy sprzątać nieczystości. Tak jak właściciele papug, kanarków czy chomików muszą wyczyścić ich klatki, tak i posiadacze psów są zobowiązani do utrzymania porządku zarówno w mieszkaniu jak i w parku czy na ulicy. Aż trudno sobie wyobrazić wygląd skwerów zanieczyszczonych przez psy. Nie wspominając o zapachu.