Z życia wzięte
LIPIEC 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszJaką podjąć decyzję, jeżeli dostałeś się na kilka kierunków studiów?
Można wybrać ten kierunek, który jest najbliższy twoim umiejętnościom i predyspozycjom.
Można wybrać te studia, na które najbardziej chciałeś się dostać. Ważne jest, aby robić to, co się lubi, bo taka praca daje satysfakcję.
Można wybrać te studia, po ukończeniu których jest pewna szansa na zatrudnienie. Chociaż trzeba mieć świadomość, że gospodarka ciągle się rozwija, a w związku z tym zmienia się zapotrzebowanie na określony rodzaj pracowników-specjalistów.

Jaką podjąć decyzję, jeżeli nie dostałeś się na żaden kierunek studiów?
Nie załamywać się, bo słaby wynik z przedmiotu zdawanego na maturze można poprawić.
Można podjąć naukę w szkole policealnej.
Można poszukać pracy tymczasowej.
Można zapisać się na kurs językowy, komputerowy, prawa jazdy.
Można nadrobić zaległości książkowe, kulturalne, towarzyskie.
Można zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę sportową.
…………………………………………………………………………………………………
Gertrude Ederle żyła w latach 1905-2003. Była to amerykańska pływaczka, zdobywczyni kilku olimpijskich medali. Sławę zyskała dzięki temu, że jako pierwsza kobieta przepłynęła kanał La Manche. Stało się to w sierpniu 1926 roku. Trasę od przylądka Gris-Nez we Francji do Kingsdown w Anglii pokonała w ciągu 14 godzin i 39 minut. Przed przepłynięciem kanału ciało pływaczki posmarowano tłuszczem. Ten zabieg miał zapewnić ochronę przed zimną wodą.
…………………………………………………………………………………………………
Skalne Miasto znajduje się we wschodniej części Czech. Skały mają różną wysokość, np. w niektórych miejscach dochodzą aż do 70 metrów i oryginalne formy. Najbardziej znane to Rzeźnicka Siekiera, Myśliwy na Czekaniu, czy Ogród Karkonosza, który przypomina labirynt skalny.
…………………………………………………………………………………………………
Herbatę odkryli Chińczycy w odległych wiekach przed naszą erą. Herbata przywędrowała do Europy w XVI wieku, do Polski zaś w XVII wieku. U nas zwyczaj picia herbaty upowszechnił się w II połowie XVIII wieku. Początkowo była traktowana jako zioło lecznicze. Herbata zawiera wiele związków chemicznych. Najważniejsze z nich to: taniny, które nadają cierpkość napojowi, olejki eteryczne decydujące o aromacie, teina mająca działanie orzeźwiające. Herbatę zbiera się ręcznie. Z krzaka herbacianego zrywa się dwa, trzy listki, które są najdelikatniejsze, najmłodsze, miękkie i soczyste. Tak zbiera się najdroższe gatunki herbat. Na wielkich plantacjach pracę ludzi zastąpiły kombajny zbierające liście.
………………………………………………………………………………………………….
Humor

Na cześć Dionizosa śpiewał chór satyryków.
Dawniej na dzieci mówiło się dziadki.
Ja bardzo lubię przerabiać książki.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: