Konwersacje dla obcokrajowców – lipiec
KWIECIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Zapraszamy na korepetycje/konwersacje z języka polskiego online

miniprzewodnikKorepetycje/konwersacje z języka polskiego: dlaczego online?
Korepetycje/konwersacje z języka polskiego online mogą odbywać się niezależnie od miejsca zamieszkania. Pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na dojazdy.  Spotkania można elastycznie dopasować do harmonogramu dnia. Zajęcia mogą się odbywać zarówno rano jak i wieczorem. Korepetycje/konwersacje z języka polskiego adresowane są zarówno dla osób dorosłych, młodzieży, jak i dla dzieci.

Dlaczego korepetycje/konwersacje indywidualne?
Nauka języka polskiego podczas korepetycji/konwersacji indywidualnych odbywa się w znacznie szybszym tempie niż podczas spotkań grupowym. Lektor nie musi dzielić uwagi na innych biorących udział w zajęciach uczestników – skupia się na pracy tylko z jedną osobą.

Metoda nauczania
Kładziemy nacisk na metodę komunikatywną. Wszystkie lekcje odbywają się wyłącznie po polsku. Mamy wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w przygotowywaniu materiałów służących do nauki języka polskiego na wszystkich szczeblach nauki.

W czym się specjalizujemy?
Podczas korepetycji/konwersacji chcemy zaprezentować, w sposób ciekawy i przystępny i różny od ujęcia encyklopedycznego, najważniejsze zjawiska związane z polską literaturą, historią, szeroko rozumianą kulturą, historią sztuki. Naszym zdaniem nauka języka polskiego zyskuje, kiedy jest prowadzona w kontekście innych zagadnień.

Jak przebiegają lekcje online?
Lekcje online przeprowadzane są przy pomocy darmowego komunikatora Skype. Do lekcji potrzebna jest kamerka – może być taka jak w laptopie – a także mikrofon – również on może być wyposażeniem laptopa. Lekcja może trwać 60 lub 45 minut.

Ile to kosztuje?
50 zł za 45 minut
60 zł za 60 minut

Jak zapisać się na korepetycje/konwersacje z języka polskiego online?
Krok 1. Aby zapisać się na  korepetycje/konwersacje z języka polskiego online skontaktuj się z nauczycielem telefonicznie, mailowo albo za pomocą Skype’a.
Krok 2. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
Krok 3. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Jak się z nami skontaktować?
Telefon: 603 087 048
WWW: polski-online.pl
E-mail: mail@polski-online.pl
Skype: dobrapolonistka

Na końcu języka

Wprawki, ćwiczenia, zadaniapobierz1
Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

I. QUIZ JĘZYKOWY

Zadanie 1
Dokończ przysłowie

Darowanemu …………………………. nie zagląda się w zęby.

A. baranowi
B. słoniowi
C. koniowi

Zadanie 2
W puste miejsce wpisz poprawną formę rzeczownika.

Michał poszedł na spacer z ……………………….

A. pies.
B. psem.
C. psa.

Zadanie 3
W puste miejsce wpisz poprawną formę czasownika.

Marysia ………………………… na wakacje w góry.

A. pojechała
B. pojechały
C. pojechałam

Zadanie 4
W puste miejsce wpisz poprawną formę liczebnika.

W wazonie stały …………………….. czerwone róże.

A. czterech
B. cztery
C. czworo

Zadanie 5
Wyrazem o znaczeniu podobnym do słowa ‘wakacje’ jest wyraz

A. wyjazd.
B. podróż.
C. odpoczynek.

ODPOWIEDZI DO ZADAŃ

Zadanie 1
C

Zadanie 2
B

Zadanie 3
A

Zadanie 4
B

Zadanie 5
C

II. CZYTANIE TEKSTU

Przeczytaj poniższy tekst, a następnie zaznacz poprawne odpowiedzi.

Gdy ziemiami polskimi rządził książę Popiel, w wiosce nieopodal Kruszwicy mieszkał kołodziej Piast. Razem z żoną Rzepichą żyli sobie spokojnie, wychowywali dzieci, hodowali pszczoły i uprawiali ziemie. Piast pracował również w swoim fachu – wyrabiał wozy. Zbliżały się postrzyżyny najstarszego syna Piasta, który właśnie skończył siedem lat. Była to niezwykła uroczystość, w czasie której chłopiec przechodził spod opieki matki pod opiekę ojca. Symbolicznie obcinano mu wtedy długie włosy i nadawano imię. Kiedy rozpoczęła się uczta wydana przez Piasta z okazji postrzyżyn syna, pojawiło się niespodziewanie dwóch nieznajomych wędrowców. Ubrani byli w płócienne szaty, które pokrywał kurz, a oni samo wyglądali na bardzo zmęczonych.

Zadanie 1
Książę sprawujący władzę nazywał się

A. Popielnik.
B. Popiel.
C. Popiołek.

Zadanie 2
Kołodziej to rzemieślnik, który robił

A. wozy.
B. auta.
C. koła.

Zadanie 3
Postrzyżyny dotyczyły

A. najstarszej córki.
B. najmłodszego syna.
C. najstarszego syna.

Zadanie 4
Dziecko miało skończone

A. pięć lat.
B. dziewięć lat.
C. siedem lat.

Zadanie 5
Przechodziło spod opieki

A. mamy pod opiekę wujka.
B. babci pod opiekę ojca.
C. mamy pod opiekę ojca.

Zadanie 6
Dziecku obcinano

A. długie włosy.
B. krótkie włosy.
C. średniej długości włosy.

Zadanie 7
Dziecku nadawano

A. pseudonim.
B. nazwisko.
C. imię.

ODPOWIEDZI DO ZADAŃ

Zadanie 1
B

Zadanie 2
A

Zadanie 3
C

Zadanie 4
C

Zadanie 5
C

Zadanie 6
A

Zadanie 7
C

III. KULTURA POLSKA W MAŁYM PALCU
W Polsce organizacja czasu i struktura dnia pracy jest odmienna niż w krajach zachodnich. Śniadanie spożywa się wcześnie rano przed wyjściem z domu. Można zjeść np. chleb, bułki, wędliny, pomidory, ogórki, rzodkiewki, białe lub żółte sery. Do szkoły, na uczelnię, do pracy zabiera się drugie śniadanie. Są to najczęściej kanapki z wędliną lub żółtym serem. Mogą to być także jogurty owocowe, serki homogenizowane, owoce, jak np. jabłka, banany, mandarynki. Polacy nie przerywają pracy w połowie dnia, aby wypocząć i coś zjeść. Obiad jest spożywany w środkowej części dnia, zwykle po zakończeniu zajęć. W dni powszednie obiad jada się zazwyczaj pomiędzy godzinami15 a 18. Nieco inaczej jest w dni wolne od pracy, np. w niedzielę obiad jest spożywany ok. godziny 14. Jest to posiłek bardzo treściwy, składający się z zupy, drugiego dania z kompotem i deseru. Popularne zupy to np. barszcz czerwony, rosół z kury, zupa pomidorowa z makaronem lub ryżem. Na drugie danie można zjeść m.in. sznycel cielęcy, wątróbkę drobiową lub wieprzową, pstrąga smażonego z masłem czosnkowym, placki ziemniaczane, pierogi z mięsem lub owocami. Dodatkiem do drugich dań są surówki np. z marchewki, kapusty czerwonej oraz kompoty owocowe np. z jabłek, wiśni, truskawek. Dopełnieniem obiadu są desery, m.in. sernik, makowiec, jabłecznik, miodownik. Kolację najczęściej jada się pomiędzy godzinami 19 a 20. Ten posiłek przygotowuje się zazwyczaj z takich samych potraw jak śniadanie. Będąc w gościnie w polskim domu, należy zjeść potrawy, które są podawane lub chociażby ich spróbować. W przeciwnym razie gospodarze mogliby się poczuć urażeni. Po skończonym posiłku, wstając od stołu, mówi się „dziękuję” współbiesiadnikom.

PODZIEL SIĘ: