Listy – Listopad
KWIECIEŃ 2024
Egoistka

Moja koleżanka obraziła się na mnie, ponieważ tym razem nie pozwoliłam jej odpisać zadań z matematyki. Nazwała mnie egoistką. A chcąc mnie bardziej ukarać przeniosła się do innej ławki i przestała się do mnie odzywać. Było mi tym bardziej przykro, że zawsze proponowałam jej pomoc przy rozwiązywaniu zadań domowych z matematyki.

Polski online 

To nie ty jesteś egoistką, ale twoja koleżanka. Nie tylko jest samolubna, ale też nieuczciwa. Przede wszystkim odpisywanie zadań to nic innego jak wykorzystywanie cudzej pracy, w tym przypadku twojej. Ponadto jest to oszukiwanie nauczyciela. Chociaż tak naprawdę najbardziej na takim zachowaniu ucierpi koleżanka, której nie pomoże to w opanowaniu materiału. Powinna ci podziękować, że chciałaś jej pomóc, a nie obrażać się i stroić fochy.

Zachowanie na lekcji

Lubię swobodnie się zachowywać. Zdarza mi się i to nierzadko nie uważać na lekcjach czy rozmawiać z kolegami. Jednak nie zawsze jestem rozrabiaką. Jednak ostatnio polonistka ciągle zarzuca mi, że przeszkadzam w lekcji. I nawet nie słucha zapewnień o mojej niewinności.

Polski online

Cóż, swoim zachowaniem zapracowałeś na opinię rozrabiaki. Nie dziw się więc, że nauczycielka nie wierzy w twoje zapewnienia o grzeczności. Zmiana opinii na temat człowieka nie przebiega z dnia na dzień. Powinieneś zachowywać się tak, aby nauczycielka nie miała podstaw do zarzucenia ci niewłaściwego zachowania. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość.

Grzeczność

Moja sąsiadka jest osobą często narzekającą na zachowanie młodzieży, które według niej jest niewłaściwe. Ostatnio zwróciła mi uwagę, że wracając ze szkoły nie powiedziałam jej “dzień dobry”, tylko się do niej uśmiechnęłam. Widziałam ją idąc do szkoły i wtedy grzecznie pozdrowiłam.

Polski online

Zawsze powinniśmy kłaniać się wszystkim, których znamy, z którymi zamieniliśmy parę słów, których widujemy bardzo często. Na pewno taką osobą jest sąsiadka. Jeśli widzimy kogoś ponownie w ciągu dnia, wystarczy uśmiech. Mówiąc grzecznościowe formuły i kłaniając się bezwzględnie powinniśmy wyjąć ręce z kieszeni. Myślę, że postąpiłaś właściwie i sąsiadka nie powinna mieć do ciebie pretensji i zarzucać niestosownego zachowania.

Malkontentka

Rodzice i starsza siostra uważają mnie za malkontentkę. Twierdzą, że we wszystkim doszukuję się tylko ujemnych stron i nie potrafię cieszyć się z tego, co mam. Może podam przykład. Z siostrą wybrałyśmy się do kina na długo wyczekiwany przez nas film. Ona była bardzo zadowolona, a mnie ta wyprawa nie sprawiła radości, bo musiałyśmy chwilę poczekać w kolejce po bilety, w bufecie nie było soku jabłkowego tylko pomarańczowy, w rzędzie za nami siedział chłopak z koszmarną fryzurą.

Polski online

Rzeczywiście trudno jest cię zadowolić. Jednak taka postawa może odebrać ci radość z życia. Nigdy nie będzie idealnej sytuacji, w której wszystko będzie przebiegać po twojej myśli i według założonego planu. Postaraj się skoncentrować na rzeczach pozytywnych – obejrzałaś ciekawy film. Ciesz się z drobiazgów, bo to z nich składa się życie człowieka. No i postaraj się myśleć optymistycznie nawet na przekór okolicznościom.

Wolontariat

Jestem w II klasie gimnazjum. Bardzo lubię pomagać innym. Nie robię tego z przymusu lub żeby komuś zaimponować czy zwrócić na siebie uwagę. Ot, tak po prostu. Nigdy też pomoc innym nie była dla mnie wyrzeczeniem. Ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad wolontariatem.

Polski online

Wolontariat to nie tylko bardzo dobry, ale i szlachetny pomysł. Przede wszystkim możesz pomóc słabszym i potrzebującym, a przecież o to chodzi. Oprócz tego nauczysz się zaradności, co może ci się przydać przy rozwiązywaniu różnych problemów. Na pewno zdobędziesz doświadczenie w jakiejś dziedzinie, co może ułatwić ci podjęcie decyzji np. dotyczącej wyboru dalszego kształcenia. Nie bez znaczenia jest także i to, że poznasz nowych ludzi. Naprawdę warto.