Z życia wzięte – grudzień
MARZEC 2024
Książki na Boże Narodzenie

"Boże Narodzenie w Bullerbyn"
Astrid Lindgren
Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2010
Wiek: 10+

Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.
Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia.
W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia…

"Wigilia Małgorzaty"
India Desjardins
Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2014
Wiek: 10+

Wzruszająca opowieść o tym, że w Wigilię naprawdę zdarzają się cuda.
Małgorzata jak co roku spędza Wigilię samotnie. Tak jej wygodnie. Rodzinne święta ją męczą, zresztą w ogóle nie wychodzi już z domu – ma ponad osiemdziesiąt lat, a na zewnątrz czai się tyle niebezpieczeństw… Właśnie zamierza usiąść do kolacji przed telewizorem, gdy nagle zdarza się coś, co odmieni te święta – i wszystkie następne dni…
Magia tej niezwykłej historii przekracza granice wieku.

"Kiedy święty Mikołaj spadł z nieba"
Cornelia Funke
Tłumaczenie: Anna Wziątek
Nasza Księgarnia, Warszawa 2007
Wiek: 12+

Zbliża się Boże Narodzenie. Pewnej nocy na ulicy małego miasta pojawił się niezwykły pojazd z jeszcze dziwniejszymi podróżnymi. Był to bowiem wóz Niklasa Julebukka – św. Mikołaja oraz towarzyszących mu aniołów i krasnali. Z niecodziennymi gośćmi zaprzyjaźniła się para miejscowych dzieci: Ben i Charlotta. Okazało się, że Julebukkowi i jego orszakowi grozi poważne niebezpieczeństwo.
Książka obfituje w niezwykłe miejsca. Poznajemy warsztat św. Mikołaja, w którym w niecodzienny sposób powstają prezenty dla dzieci. Udajemy się w niebezpieczną podróż do Śniegolandii, krainy, z której śnieg prószy na cały świat. Książka zawiera też mnóstwo dowcipnych dialogów.

"Listy Świętego Mikołaja"
John Ronald Reuel Tolkien
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawnictwo Pruszyński i S-ka, Warszawa 2001
Wiek: 14+

Boże Narodzenie to cudowne święta. Dzieci przygotowują się do nich, pisząc listy do Świętego Mikołaja. Święty zwykle nie odpowiada, lecz dla dzieci państwa Tolkienów uczynił wyjątek. Przez lata J.R.R. Tolkien podrzucał swoim dzieciom odręczne listy, opatrzone rysunkami i malunkami. W listach pojawia się nie tylko sam Święty Mikołaj, ale też jego wierny towarzysz i niezdarny pomocnik Niedźwiedź Polarny, elfy (wśród nich sekretarz Świętego, Ilbereth), ludek zamieszkujący okolice Bieguna Północnego i śmiertelni wrogowie Świąt, gobliny. “Listy Świętego Mikołaja” to rozszerzony zbiór owych liścików, obrazków, rysunków i wierszy, w których kryje się prawdziwy duch Bożego Narodzenia.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszW Wigilię podobno nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem. To może trzeba się postarać, żeby łamiąc się opłatkiem i składając życzenia najbliższym nie tylko ograniczyć się do zdawkowego “Oby spełniły się twoje wszystkie marzenia”. Oprócz wypowiadanych słów ważne są też gesty niewerbalne. Składając życzenia stań blisko rozmówcy, weź go za rękę, uśmiechnij się, spójrz przyjaźnie w jego oczy. Życzenia powinny być wyrazem troski i miłości a nie nakazów i rozkazów. Życzeń nie składamy też dlatego, żeby wytknąć komuś jego niedociągnięcia albo dać do zrozumienia, jakim naszym zdaniem ma być i co robić. Aby złożyć szczere życzenia, powinniśmy znać, chociaż w niewielkim stopniu, plany i marzenia naszych bliskich. Składając życzenia dobrze jest zacząć od kilku ciepłych słów, co lubimy w osobie, do której kierujemy słowa. Życzenia powinny być “uszyte na miarę” dla każdego. Starajmy się unikać utartych sloganów.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Postaci Santa Claus nie należy mylić z biskupem z Myry, który żył w IV wieku. Santa Claus jest przedstawiany jako postawny, radosny mężczyzna z białą brodą. Ubrany jest w czerwony płaszcz z białym kołnierzykiem i mankietami, biało-czerwone spodnie, czarne buty. Przepasany jest skórzanym pasem. Na nosie ma okulary. Na plecach niesie worek z prezentami.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Mleczna Grota to niewielki kościół znajdujący się w Betlejem, niedaleko Groty Narodzenia Pańskiego. Budowla została wzniesiona z kamienia. Jej ozdobą są m.in. posadzki mozaikowe. Z tym miejscem związana jest następująca legenda. Matka Boska w drodze do Egiptu zatrzymała się tutaj, aby nakarmić Syna. Kilka kropli spadło na skałę i ta w jednej chwili stała się mlecznobiała.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Najstarsze znane polskie kolędy przełożone z kancjonałów czeskich i łacińskich pochodzą z XV wieku. W XVII i XVIII wieku rozwinęła się oryginalna, polska twórczość kolędnicza. Autorami byli pisarze, poeci, księża, zakonnicy oraz kompozytorzy, którzy przetwarzali w melodiach kolęd motywy muzyczne czerpane na przykład z hymnów łacińskich, a także polonezów, marszów, tańców ludowych, kołysanek.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
“Niechaj wesoło grają, niechaj słodko śpiewają” – fragment kolędy

Niechaj wesoło grają,
niechaj słodko śpiewają
wszystkie muzyki zgodnie,
wszystkie głosy łagodnie.

Hej, jak idzie wesoło
słońce z księżycem w koło.

Słońce sprawiedliwości
na ziemiańskie niskości
weszło przez chmury czarne;
precz, niepogody marne.

Hej, jak idzie wesoło…

Wszyscy bądźmy weseli
jak dziś w niebie anieli,
śpiewając wspólnie z nimi
chwałę Bogu na ziemi.

Hej, jak idzie wesoło…
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Gdy jabłko spadło Newtonowi na głowę, zauważył, że spadło w dół, a nie w górę.
Kościuszko ze wszystkich garniturów najbardziej lubił sukmanę.
Francja kupiła Korsykę na trzy lata przed urodzeniem Napoleona, aby mieć pewność, że będzie Francuzem.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: