Dla rodziców – marzec
MAJ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Edukacja domowa - język polski online

foto_lewa__092022Lekcje prowadzone są przez Skype’a. Potrzebna jest kamerka – może być taka jak w laptopie. Lekcja trwa 60 minut, ale może też 45 – to zależy od tego, ile czasu uczeń da radę skupić się i skoncentrować.
Podczas lekcji czytamy teksty, rozwiązujemy zadania i ćwiczenia.
Zadania i ćwiczenia albo przesyłam wcześniej pocztą (można je przed lekcją wydrukować), albo – bezpośrednio na Skype’a.
Prace pisemne uczeń przesyła na adres poczty elektronicznej (mail@polski-online.pl) Nauczyciel sprawdza zadanie, pisze komentarz i odsyła do ucznia.
Lekcje mogą obejmować bieżący materiał z języka polskiego i/albo przygotowanie do egzaminu klasyfikacyjnego.
Możemy także przygotować scenariusze zajęć lekcyjnych dla rodziców.

Zapiski naprędce

Nierzadko można odnieść wrażenie, że życie mknie jak szalone. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Wszystko trzeba zrobić prędko. Jak w tym pędzie można znaleźć czas dla siebie? Zapiski naprędce to próba zatrzymania się choć na chwilę, aby pomyśleć o tym, co niesie nam każdy dzień.

zapiski-napredceWiosna zbliża się wielkimi krokami. Na gałązkach krzewów czy drzew można już zauważyć drobne listki. Przyroda budzi się do życia. Dni stają się coraz dłuższe. Ludzie też, przynajmniej tak się wydaje, patrzą z większym optymizmem na mające nastąpić wydarzenia. Mają nadzieję na dobre rzeczy. Ja również. Chociaż nie ukrywam, że dopadają mnie wahania nastrojów, czyli wiosenne przesilenie.
Zbliżają się matura i egzamin ósmoklasisty. Wspólnie z moimi uczniami wkładam wiele wysiłku, aby porządnie przygotować ich do tych wydarzeń. Kiedy usiądą w ławkach, otworzą arkusze, żeby nie panikowali, tylko spokojnie przystąpili do rozwiązywania zadań, uwierzyli, że poradzą sobie jak nie z każdym typem polecenia, to przynajmniej ze zdecydowaną większością. I mamy chwile wiosennego przesilenia. Dlaczego? Z jednej strony cieszymy się, że nadchodzą terminy egzaminów, a po nich można odetchnąć, ale z drugiej zdajemy sobie sprawę, że jeszcze sporo pracy przed nami. I jak tu w pełni cieszyć się zbliżającą wiosną.
Ale ta pora roku powoli zagląda też na mój balkon. Uprzątnęłam już przestrzeń wokół donic, planuję, jakie posadzić rośliny. I chociaż na dworze nie ma wysokich temperatur (w nocy są nawet przymrozki), to raduje się z tego wiosennego przesilenia.
Idąc na spacer czy załatwić rozmaite sprawunki nie muszę zakładać zimowych ubrań i z tego powodu czuję się lekko i wiosennie.
A zatem:

„Wiosna się budzi w całej naturze,
Witana rzewnem słowików pieniem;
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże”.

PODZIEL SIĘ: