Z życia wzięte – lipiec
MAJ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka: wiersz na lipiec
Wyboru dokonała autorka bloga
Wiek: BO

Józef Antoni Birkenmajer
„Lipiec”

Lipiec kochamy z tej racji,
że jest miesiącem wakacji;
można przeto o tej porze
na plażę jechać nad morze.
Tam można w wielkiej swobodzie
brodzić i pływać po wodzie,
można się na słońcu wypiec,
boć to przecież ciepły lipiec!
Można w słońca ciepłym blasku
wypiekać i babki z piasku
lub budować zamki, forty
i dla statków wielkie porty.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszNa plażę wchodź wyznaczonymi do tego drogami. Nie biegaj pomiędzy plażowiczami. Jeśli jest to możliwe znajdź swoje miejsce na plaży tak, aby nie przeszkadzać innym. Nie kładź swoich rzeczy byle gdzie. Nie rozmawiaj zbyt głośno, nie krzycz, nie zakłócaj wypoczynku innym. Nie zakopuj śmieci w piasku, ale wrzuć je do kosza. Nie korzystaj z cudzego kremu do opalania, ale też nie oferuj innym swojego kremu. Nie nalegaj, aby ktoś obcy nacierał ci plecy olejkiem do opalania. Podczas kąpieli w morzu, pływaj na tyle ostrożnie, aby nie doprowadzić do kolizji z innymi pływakami. Nie korzystaj z kąpieli, jeśli jest wyraźny jej zakaz. Podporządkuj się poleceniom ratownika. Kieruj się rozsądkiem i dbaj zarówno o swoje bezpieczeństwo jak i innych plażowiczów.
…………………………………………………………………………………………………
James Cook żył w latach 1728-1779. Urodził się w Anglii. Był niezwykle uzdolnionym nawigatorem i astronomem. Dbał o podległych mu marynarzy. Nie chcąc, aby choroby nękały załogę wprowadził zasady związane z higieną i pożywieniem. Marynarze mieli obowiązek codziennej kąpieli, przewietrzenia posłań i ubrań. Na okręty zabierano duże ilości świeżych owoców i warzyw, co miało uchronić załogę przed szkorbutem. W portach zaopatrywano się w świeże mięso. Organizowane przez niego ekspedycje dotarły m.in. na Thaiti, na Wyspy Wielkanocne, na Wyspy Towarzystwa (obecnie Hawaje).
……………………………………………………………………………………………………
W kościele Dominikanów w Krakowie znajduje się kaplica św. Jacka. Zbudowana została na planie kwadratu. Centralne miejsce zajmuje sarkofag św. Jacka pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku. Ściany kaplicy zdobione są stiukami.
…………………………………………………………………………………………………..
W Wielkiej Brytanii bardzo popularna jest bawarka, czyli do gorącego mleka dodaje się esencję herbacianą lub odwrotnie. Brytyjskim zwyczajem jest także five o’clock, czyli picie herbaty o godzinie siedemnastej.
…………………………………………………………………………………………………..
Humor

Słowacki pisał listy do matki, bo nie było telefonu.
Padły trzy strzały i niedźwiedź.
Odgrywał na cymbałach wszystko, co mu wisiało na sercu.
(źródło: „Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: